Zapiski przyjaciela collie.

Życie prenatalne psa

czwartek, 26 lipca 2012


Wiem, że wiele osób nie zastanawia się, na życiem prenatalnym człowieka, a co dopiero psa, a jednak zachęcam do jednego i drugiego. Jeśli zaczniemy od psa, to wówczas może zdamy sobie sprawę, że skoro psy-ssaki, tak mają,  to i ludzie także ?

Psi płód w okresie prenatalnym jest wrażliwy na wiele bodźców mających wpływ na jego przyszłe zachowanie. Zgodnie z badaniami dłużej niż trzy tygodnie przed porodem płód jest wrażliwy na bodźce dotykowe. Jeśli jego matka jest w stresie, on też będzie. Stres matki prowadzi do zmian hormonalnych zmieniając reakcje płodu, jak podatność na lęk, panikę.
Płód w tyn okresie ma także poczucie smaku. Jedzenie serwowane przez matkę daje smak płynu owodniowemu, w jakim mieszka psi płód. ( przeczytaj- dr Patrick Pageat " Człowiek i pies"- szczenięta matki, która była karmiona żywnością o smaku tymianku preferowały wymiona pachnące tymiankiem).
 
Amerykańscy naukowcy w roku 2011 pod kierunkiem prof. Jamesa Serpella stwierdzili, że ciężarna suka trzymała w złych warunkach daje potomstwo o zwiększonej wrażliwości na stres, przesadne reakcje na nieprzyjemne wydarzenia, większą emocjonalność i lękliwość, anormalne zachowania społeczne, gorsze uczenie się. ( Fabryka szczeniąt, Paulina Ziołkowska-Radomiak, Mój Pies Nr 2/2012 (245) st.37 ) 
0 komentarze: