Zapiski przyjaciela collie.

Dlaczego Eric Knight napisał powieść Lassie wróć

piątek, 3 czerwca 2011
Wielokrotnie zastanawiałam się kim był autor powieści” Lassie wróć”, którą czytałam i oglądałam na ekranie. Jak powstała ta słynna, przetłumaczona na 25 języków klasyczna powieść ? Z jakich powodów ? 

Czy autor powieści „Lassie wróć” Eric Knight usiadł wygodnie w fotelu, naczytał się wiele o psach, by po tej lekturze dojść do wniosku, mam marzenie napisania wielkie powieści, napiszę o psie i chłopcu, ta powieść będzie się dobrze sprzedawała ? Czy w celu dobrego przygotowania się poczytał o cechach rasy, o Anglii i zaczął pisać ?
Nie, tak nie było.  Autor powieści robił to co lubił czyli pisał,  miał marzenie, mieszkał w Anglii i USA i miał swoją ukochaną collie, znał ją przeżywając z nią  wiele niezapomnianych chwil, a ona wpłynęła na niego i na jego marzenia. Poniekąd ta suczka, wpływa na każdego właściciela collie, gdy idzie ulicą słyszy stale okrzyki - „O idzie Lassie”. 

Historia Ericka zaczyna się 10 kwietnia 1897 roku w Yorkshire w Anglii, gdzie się urodził. W roku 1912 przeprowadził się do Massachusetts w USA. Był absolwentem Cambridge Scholl w Massachusetts, studiował w National Academy od Design w Nowym Jorku. Wykładał na University of Iowa. Eryk był patriotą i w czasie I wojny światowej wstąpił Armii Kanadyjskiej, żeby walczyć z Anglię.
Jego największą pasją było pisanie. Pisał felietony dla Syndicate Bureau, przez krótki czas pracował w Hollywood jako scenarzysta współpracując z Frankiem Caprą.
W roku 1932 Erick razem z żoną Jere kupili farmę w Pensylwanii, gdzie mieli dużo psów, także collie rough. Jednak Erick stale chciał spełnić swoje największe marzenie jakim było napisanie wielkiej powieści amerykańskiej.
Przeprowadzili się z powrotem do Hollywood, gdzie Erick kontynuował karierę pisarską.

Erick nie przypuszczał, że spełnienie jego największego marzenia  będzie ściśle związane z owczarkiem szkockim, jakiego kupił żonie na Boże Narodzenia, żeby ukoić smutek po potrąconym i zabitym przez samochód psie małym terierze, którego wzięli z sobą do Hollywood przy przeprowadzce z farmy w Pensylwanii. Mały śniady  szczeniak, suczka collie, była nazywana przez nich „Toots".

Psy potrafią wpływać na losy człowieka, co potwierdza dalsza historia Erica. Jego „Toots” była inteligentna, pełna zapału do nauki, zwłaszcza w uczeniu się różnych sztuczek, które potem razem z Erykiem prezentowała. Była członkiem jego rodziny, razem dużo podróżowali. Byli także w Anglii, w czasie gdy panował tam wielki kryzys gospodarczy. Po powrocie z tej podróży do Nowego Jorku, Erick napisał historię o collie inteligentnej, kochającej i oddanej, o takiej jak jego „Toots”.
17 grudnia 1938 historia collie pojawiła się w „Saturday Evening Post”.  W roku 1940 została wydana powieść „ Lassie-Come-Home”, zaś w roku 1943 nakręcono pierwszą adaptację powieści, w której zadebiutowali Roddy McDowell oraz 10-letnia Elizabeth Taylor. Wielki sukces film spowodował, że powstały kolejne seriale o Lassie.

Erick nigdy nie obejrzał końcowej wersji tego filmu. Był jednak na planie filmowym w 1942  roku i widział Lassie, grającą w filmie. Zginął 15 stycznia 1943  w tajemniczym  wypadku samolotowym w pobliżu Paramaribo w Gujanie Holenderskiej ( Surinam) jako major Sił Specjalnych Armii Stanów Zjednoczonych.

Eric Knight napisał  powieści- „Song of Your Bugles (1936) o klasie robotniczej w północnej Anglii; „The Happy Land”, „Invitation to life”; „The Flyining Yorkshireman”; „ This Above All „  o II wojnie światowej.   

Jednak spełnienie jego marzenia jakim było napisania wielkiej powieści amerykańskiej, dała mu powieść o psie i chłopcu „ Lassie Come-Home”. Myślę, że stało się to także dlatego, że Eric znał i kochał swoją collie "Toots", przezywał trudne czasy w Anglii oraz lubił pisać. W roku 1994 Eric Knight za wpływ jaki odegrała jego powieść o Lassie został przyjęty do Collie Club of America.

Kliknij i zobacz- zdjęcia Erica z jego collie "Toots", zdjęcia domu, wiadomości o wypadku w jakim zginął

0 komentarze: