Zapiski przyjaciela collie.

Mięso w słoikach

środa, 22 czerwca 2011
Rozpoczęły się długo oczekiwane wakacje, czas wyjazdów, czasami zaplanowanych, a czasami szalonych, typu wsiadam i jadę. Często w czasie podróży potrzebna jest szybka dawka posiłku dla pana i jego collie lub też znalezienie posiłku ogranicza czas, lub też jest niemożliwe. Myśląc o czekających podróżach postanowiłam podzielić się z Wami wypróbowanym przeze mnie sposobem pasteryzowania mięsa w słoikach.
Istnieją trzy rodzaje pasteryzacji, z czego na podróż najlepsza jest metoda potrójna, ponieważ dająca możliwość wożenia słoików w samochodzie, bez potrzeby poszukiwania lodówki z temperaturą poniżej 10ºC .

Wyróżniamy następujące sposoby pasteryzacji mięsa w słoikach:

1) Pasteryzacja jednorazowa- pozwala na przechowywanie do 1 miesiąca w temperaturze poniżej 10ºC,

2) Pasteryzacja dwukrotna- pozwala na przechowywanie do 6 miesięcy  w temperaturze poniżej 10ºC,

3)   Pasteryzacja potrójna- pozwala na przechowywanie do 6 miesięcy pozwala na przechowywanie bez  specjalnych warunkach czyli słoiki mogą stać w torbie podróżnej, w samochodzie itd.

Długość  pasteryzacji uzależniona jest od wielkości słoika, przy czym należy pamiętać, że pasteryzujemy mięso w odstępach jedno lub dwudniowych. W  okresie pomiędzy pasteryzacjami mięso w słoikach należy przechowywać w lodówce ( w temperaturze poniżej 10ºC)

W zależności od wielkości słoja dokonujemy pasteryzacji:
- Słoje o objętości 500 ml gotujemy wraz zawartością - 60 minut przy pierwszej, 40 minut przy drugiej, a 30 minut przy trzeciej pasteryzacji.
- Słoje o objętości 1 l odpowiednio - 90, 60 i 45 minut,
- Słoje większe o pojemności 1,5 litra - 120, 80, 60 minut. 

Warto pamietać:
-słoiki z mięsem napełniamy do 2/3 wysokości
-do garnka w czasie pasteryzacji wlewamy wody tyle, aby była 1cm powyżej poziomu mięsa

Słoiki przy zastosowaniu potrójnej pasteryzacji można zabrać w każdą podróż, a życzę Wam w te wakacje odkrycia wielu nowych szlaków. Warto poczytać także zapisek- Mięso w słoikach-2

0 komentarze: