Zapiski przyjaciela collie.

Falowanie, czesanie i zbieranie

czwartek, 24 maja 2012

- Jak sobie radzisz z taką ilością futra? Codziennie je czeszesz? Czy nie lepiej jest mieć psa krótkowłosego? Czy w domu nie latają futra niczym dmuchawce-latawce?  Czy twoje psy były wczoraj kąpane i czesane? Ty nic nie robisz tylko biegasz z grzebieniem ?


Te i podobne pytania słyszę często na widok moich psów. Ale zdarzyło mi się także słyszeć takie:
- Jak ty masz dobrze, futro długie, miękkie sama przyjemność sprzątania. Mój pies ma krótki i ostry włos, który wszędzie się wbija.
No właśnie, poza nielicznymi rasami wszystkie psy linieją, czyli gubią podszerstek, zmieniając swoje futerko z wersji zimowej na letnią. A co pies, nie może mieć takiej potrzeby? Otóż ma. My na lato bikini, a on wersja light futra.Linienie - to naturalny proces zrzucania martwych włosów i wymiany futra.
Budowa sierści u collie: dwa rodzaje - sierść długa i podszerstek.
Cechy podszerstka: gęsty, stosunkowo długi, miękki, o właściwościach izolacyjnych

Collie to czysta rasa i ceniona za brak psiego zapachu. Posiadając sierść szorstkowłosą łatwo same utrzymują czystość. Jeśli collie się ubrudzi chodząc po błocie, wówczas położy się, wyschnie, otrzepie się i jest czysty. Dobrze jest szczotkować collie średnio 1-2 razy w miesiącu. Przed czesaniem należy sierść zawsze spryskać chociażby wodą. Szorstkowłosa sierść collie tak łatwo się nie kołtuni. Jedynie sierść młodzieńcza collie może kołtunić się za uszami, pod pachami i pachwinami.
W okresie linienia wiosenno-letnim collie tracą podszerstek. Jeśli chcemy przyspieszyć wylinienie dobrze jest collie wykapać. Najbardziej obfite jest linienie u młodych collie, gdy tracą futro młodzieńcze. Jest to tzw. pierwsze linienie. W okresie linienia częściej czeszemy collie. Najlepiej wyczesać od razu całego collie i sierść zbierać na wełnę ( o tym w kolejnym zapisku)Długie futra falują na tle zielonej łąki. 
Ja mogłabym tak patrzeć i patrzeć.
Mam taką przypadłość, że czasami nagram film, żeby jeszcze częściej patrzeć.

2 komentarze:

 1. Anonimowy pisze...:

  Witam,
  świetny blog. Mam pytanie: jak długo rośnie sierść kolakom? Mój ma 9 miesięcy a jeszcze nie jest tak obfita jakbym chciał :)
  Pozdrawiam serdecznie

 1. Anna pisze...:

  Anonimowy, miło byłoby gdyś się zechciał ujawnić.
  Sierść u collie to jedna z cech dziedzicznych. Zerknij w rodowód swojego collie i porozmawiam z hodowcą o jego drzewie genealogicznym. Nie wiem co to oznacza "obfita jakbym chciał"?