Odkrywczy pomysł zaświtał w naszych głowach, iż poprzednie kiszenie kapusty na pewno nie pokryje naszych apetytów i stało się. Zwłaszcza, że stale wydeptujemy ścieżki do garażu w celach zdrowotnych za ukiszoną już kapustą.
Siedzę na krześle łapiąc oddech i mam już za sobą życiową przygodę, podeptania 100 kilo. Odczuwam dziwne drętwienie w nogach. Deptanie w dwóch beczkach jednocześnie tylu kilogramów ( 90 kg kapusta, 10 kg marchew) to jak taniec z ciężarami u nogi, od których nie można się uwolnić. Teraz na środku pokoju stoją dwie niebieskie 60 litrowe beczki prawie pełne kapusty z marchewką przykrytej wyciśniętym sokiem, który przed chwilą chłodził moje stopy.
Przepis na kiszoną kapustę w beczkach
10 kg białej kapusty
2 kg marchewki
200 g soli koniecznie szarej niejodowanej soli
Przygotowanie
Główki marchewki szatkujemy ( na wiórki 2-4 mm). Marchewkę ucieramy ma drobne paseczki. Następnie mieszamy kapustę z marchewką i soli. Ubijamy kapustę najlepiej nogami do czasu aż puści sok. Ponownie dodajemy kapustę z marchewką, solimy i depczemy. Przykrywamy kapustę talerzem, obciążamy kamieniem i odstawiamy na kilka dni do temperatury pokojowej 18-22 stopni ( około 3-4 dni do tygodnia). Po tym okresie wkładamy kij do kapusty i odgazujemy. Beczkę przenosimy w chłodne miejsce- piwnica, garaż o temperaturze 8-10 stopni. Po dwóch tygodniach kapusta jest już ukiszona. Czyż to nie jest prosta zabawa?
Uwaga
1. Po ukiszeniu kapusty w beczce można ją przełożyć do słoików.
2. Do kiszenia najlepsza jest twarda, dojrzała kapusta o białych główkach
3. Dla uzyskania dobrego smaku kapusty ilość soli nie powinna być większa niż 1,5 -2,5 dkg na 1 kilogram ( kapusta, marchew i jabłko)
4. Do kiszonej kapusty można dodawać kminek, liście laurowe, koper, niewielką ilość jabłek, żurawin, marchwi, buraków.
5. Jeśli w czasie kiszenia wydzieli nam się zbyt wiele soku, zlewamy go i wkładamy do słoiki i do lodówki ( zimnego pomieszczenia), ponieważ w kolejnej fazie fermentacji kapusty, będzie mogli ten sok dodać z powrotem do beczki.
6. Kapusta powinna być przykryta sokiem, który zabezpiecza ją przed powietrzem. Jeśli sok opada, dolewamy sok poprzednio odlany albo dodajemy zimnej wody osolonej w stosunku 1-2 dkg na 1 litr wody.
7. dostęp powietrza do kiszonej kapusty powoduje powstaniu pleśni i gnicie.
8. Na wierzchu kapusty kładziemy na talerzyku/ deseczce o wadze do 15% ciężaru kapusty
9. Zbyt niska temperatura w początkowej fazie kiszenia wpłynie na smak kapusty.
Przepis na kapustę kiszoną w słoikach
Proporcje i uwagi tak jaj wyżej.
Przygotowanie
Po szatkowaniu, mieszaniu, osoleniu i podeptaniu ( ubiciu), kapustę odstawiamy na około tydzień w ciepłe miejsce. Po tym okresie przedkładamy do słoików wraz z sokiem, pod każdą nakrętkę dajemy folię spożywcza. Zakręcamy i wynosimy do piwnicy. Tak można przechowywać kapustę bardzo długo.
Kisiliśmy kapustę rodzinnie. Byli dzielni zwycięzcy kręcącej korbki szatkownicy, deptacze tańczący w soku z kapusty, skryci zjadacze surowej kapusty w nieładnie pokrywającej podłogę, eko-strażnicy zielonego pracujący w czynie społecznym przy skrzynkach z kapustą, ale nie brakło także sennego marzyciela o soku z kapusty.
0 komentarze:
Prześlij komentarz