Nasze ostatnie wyprawy na Barbarkę do Szkoły Leśnej zaowocowały poszerzeniem znajomości oznakowań na drzewach, jakie mijamy codziennie wychodząc na spacery do pobliskich lasów. Otóż okazało się, że oznakowanie tj. niebiesko-biały kwadrat z daszkiem ( zobacz legenda mapy poniżej) to trasa Barbarka- Stawy Przysieckie.
Kliknij i zobacz ulotka - Szlak Barbarka- Stawy Przesieckie :" Mozaika przyrody"
Stawy mają swoje dalsze i bliższe historie. Najdalsza historia sięga czasów zlodowacenia, kiedy to powstało płytkie zagłębienie, jeziorko pomiędzy piaszczystymi wydmami. Powoli ono zarastało aż stało się torfowiskiem z pokładami sięgającymi aż 2 metrów głębokości. Kolejna historia sięga czasów II wojny światowej, w czasie której eksploatowano torf do celów gospodarczych na opał oraz do modernizacji toruńskiej płyty lotniska poprzez wzmocnienie wydmowych piasków. W ten sposób powstały kolejne zagłębienia napełniające się wodą. Stawy Przysieckie zlokalizowane są na poziomie terasy III, której wysokość bezwzględna wynosi 43-45 metrów n.p.m. Terasa znajduje się w okolic Przysieka dalej kierunku północno-zachodnim. ( zobacz terasy )
W lesie wokół stawów można spotkać sarnę, dzika, ( co mi się kiedyś trafiło, niestety do tej pory nadal nie umiem wchodzić na sosnowe drzewa). Na stawach o tej porze pływają łabędzie nieme, od których nie mogłam oderwać aparatu, w oczach miałam białe i szare.
Jednak najnowsza historia stawów to czas panowania bobra europejskiego. Przynajmniej tak wynika z moich obserwacji. Nie wiem, czy pamiętacie październikowe zdjęcia i film ( Jesienny nordic walking w dwa collie). Jeśli nie to zapraszam do obejrzenia.
Dzisiaj ślady bobra widać wszędzie.
Bóbr europejski ( długość ciała 70-100 cm, długość ogon 3-28 cm, masa ciała 15-30 kg, długość życia 10-15 lat ), ssak pod ochroną,
collie pies (wysokość w kłębie 56-61 cm, masa ciała ok.25 -28 kg, długość życia 12-15 lat), ssak przyjaciel domu,
collie suka (wysokość w kłębie 51-56 cm, masa ciała ok. 20-22 kg, długość życia 12-15 lat), ssak przyjaciel domu
( zobacz standard collie, w którym mowa jest w nim o wysokości )
Kiedy chodzę z moimi collie przy stawach i mam świadomość, że bóbr osiąga wagę większą niż mój pies collie, zaczynam się zastanawiać jak powinnam się zachować w przypadku spotkania z bobrem ? To prawda, bóbr europejskie może być cięższy od collie, a moje collie mieszczą się w przedziale 20-25 kg.
Całe szczęście bobry są aktywne o zmierzchu i nocą, jednak wtedy nikt ich nie zobaczy. Najlepiej wypatrywać je jednak o świcie. To jednak przy obecnym trybie życia, mi nie grozi, zwłaszcza, że nie wiem, która to godzina jest świtem dla bobra ?
0 komentarze:
Prześlij komentarz