Zapiski przyjaciela collie.

Nie widzą, nie słyszą, ale znajdą drogę do matki

środa, 16 marca 2011
Jeśli ktoś spyta mnie w tym tygodniu, jakie są ważne sprawy w życiu, to odpowiem matka, jedzenie, spanie, rodzina. Dzieje się tak, po pierwsze dlatego że sama czuję się dość poważnie  niewyspana z powodu buszującej po nocy siódemki osesków collie, a po drugie patrzenie na nich wywołuje takie skojarzenia. Co tu dużo mówić, patrzę i patrzę, a jest na co. Dziś mija już piąty dzień ich życia, a one jedzą i śpią, nabierają masy i stale ciągną do matki i rodzeństwa. Wynika to z faktu, że okres pierwszych dwóch tygodni życia to u psów okres noworodkowy, to czas kiedy są one całkowicie zależne od matki i bardzo lubią swoją wzajemną obecność. To matka troskliwie wylizuje mordki i brzuszki by zapewnić wydalanie moczu i stolca. Uczestnicząc na żywo w tym okresie ich życia, mogę obserwować wiele zachowań, które rodzą dwa ważne pytanie - co czują małe szczeniaczki w okresie noworodkowym, tych właśnie dwóch tygodni  oraz drugie w jaki sposób trafiają do matki, pomimo iż nie widzą i nie słyszą ?
Otóż obraz z życia codziennego przedstawia się następująco. Większą część czasu matka spędza ze swoimi szczeniętami, ale czasami opuszcza je w celu zaspokojenia swoich potrzeb i rozprostowania kości. Szczeniaczki zostają wtedy same błogo śpiąc. Najedzone, rozłożone po posłaniu, czekają na nowe karmienie w spokoju, gdy ich głód jeszcze nie sięgnął dna.  Nagle te małe niesłyszące i niewidzące oseski zaczynają taniec pingwina. Dlaczego ? Weszła ich matka, położyła się i czeka, żeby do niej przypełzły. Nie przynosi ich do siebie, czeka a one szybko, jeszcze niezdarnie poruszając się trafiają bezbłędnie do mlekodajni.. Co za widok. ( film- collie w wieku 5 dni). Ile wysiłku i ile radości jest w tym dążeniu do matki, do mleka. Czasami początkowo nawet ruszają w innymi kierunku, nie umiejąc się dostatecznie obrócić, kiedy jeszcze łapki odmawiają posłuszeństwa, ale idą dalej Zresztą zobaczcie sami.Collie posiadają takie same podstawowe zmysły postrzegania otaczającego świata jak człowiek: węch, słuch, dotyk, smak i wzrok. Najbardziej dominujące są węch i słuch. W wieku 10-14 dni małe oseski otwierają dopiero oczy, zaś jeszcze później w wieku  14-21 dni uszy.  Skąd zatem wiedzą, jak znaleźć matkę ? W tym okresie posiadają nie w pełni wykształcony węch, reagują na ciepło i wyczuwają całym swoim ciałem ruch.  Kiedy znajdą się przy sutku zaciągają powietrze, ruszają radośnie głowami i ssają. One wiedzą o najważniejszej sprawie,  jak trafić do matki.
Dokonując dalszych obserwacji mogę także stwierdzić, że w okresie dwóch pierwszych tygodni życia, kiedy nie widzą i nie słyszą reagują na zimno i ciepło. Gdyby przypadkowo matka na nie nadepnęła lub gdy uderzą się w twarde przedmioty, wydadzą z siebie pisk bólu. Ponad wszystko szukają ciepła i wspólnoty z matką i rodzeństwem, poprzez wspólne spanie. One czują całym ciałem.
Kiedy tak spisuję swoje spostrzeżenia na temat małych noworodków collie w tym okresie, chciałabym także wspomnieć o  zachowaniu ich matki. Jeśli jest poza posłaniem i usłyszy piski, kwilenie dochodzące z legowiska zaraz z troską biegnie do nich, żeby zobaczyć czy nie trzeba polizać albo nakarmić, któregoś z malców. Ten widok w połączeniu z pełzaniem noworodków do matki, napawa mnie zawsze wzruszeniem. 
Jednym słowem małe noworodki collie w czasie dwóch tygodni nie widzą, nie słyszą, ale znajdą drogę do matki i rodzeństwa. Cieszą się, że w tym okresie ich życia mogę uczestniczyć. W tym też czasie  stosuje się stymulację neurologiczną, po to aby człowiek dołączył do grona najbliższej rodziny jaką jest matka i rodzeństwo, a także w celu zwiększenia ich rozwoju.

0 komentarze: