Zapiski przyjaciela collie.

Oczekiwanie na nowy początek

piątek, 11 marca 2011
Dziewięć ważnych tygodni dobiega już końca. Zbliża się termin narodzin oczekiwanych collie.  Nebra chodzi i dyszy, czekamy. Mikołaj gra na pianinie „Love of my live” z repertuaru zespołu Queen.
Każde narodziny to inna historia. Inna historia człowieka, ale i inna historia collie. Jaka będzie historia tych narodzin?. Jak teraz wyglądają collie, które mają się narodzić, ile ich będzie, jakie mając charaktery, upodobania ? Wszystko to po narodzinach będziemy mogli poznawać.  Na teraz pozostaje poszerzanie wiedzy o fazach rozwoju u psów w okresie łonie matki.  Pierwszy podział zarodka przyszłego collie rozpoczyna się już około 72 godziny po owulacji. zaś drugim tygodniu zarodki składają się już z 16-32 komórek i docierają do macicy, aby 21-23 dniu zagnieździć się w ścianie macicy, tworząc łożysko. Już od 25 dnia ( czwarty tydzień) ciąży bije serce płodów szczeniąt.   Największy okres wzrostu płodów  trwa pomiędzy 32-55 dniem ciąży. Według badań przeprowadzonych przez Christiansena dotyczących rozwoju poszczególnych części ciała i narządów wewnętrznych u szczeniąt [ Christiansen.I.J. Reproduction In the dog and cat. Bailliere Tindall. London 1984]   15-go dnia ciąży następuje uformowanie smugi pierwotnej, zaś 16-go dnia powstaje cewka nerwowa i rozpoczyna się rozwój somatyczny. Już 17-go dnia ciąży obecne są u szczeniąt trzy pęcherzyki mózgowe, zaś 18-go dnia formuje się omocznia. Dwudziestego drugiego dnia ciąży dochodzi do utworzenie się owodni oraz formowane są zawiązki kończyn przednich i tylnych.  Przewód słuchowy widoczny jest już 25-go dnia ciąży, tego dnia obecny tez jest grzebień gruczołu sutkowego. Zaś 25-28-go dnia ciąży u szczeniąt formują się małżowiny uszne. Z kolei powieki powstają  30-32-go dnia ciąży, w tym czasie widoczny tez jest wyrostek płciowy. Zakończenie zrostu podniebienia następuje 33 dnia ciąży. W kolejnym 35-ym dniu ciąży różnicują się narządy płciowe, oddzielają się palce w części dystalnej, Czterdziestego dnia ciąży u szczeniąt formułują się pazurki, zaś 45 dnia włosy. Zakończenie formowania okrywy włosowej, opuszków palców następuje 53 dnia ciąży.
Warto dodać, że po zakończeniu siódmego tygodnia ( 43-49 dzień ciąży) gdy przyłożymy dłoń do brzucha można wyczuć ruchy płodów. Około 48 dnia możemy wyczuć  za pomocą fonendoskopu tętno płodu. Serce płodu bije dwa razy szybciej niż serce suki, a tętno wynosi 150-220 uderzeń na minutę.
Poszukując ciekawych informacji na temat rozwoju szczeniąt w okresie płodowym znalazłam trzy ciekawe filmy dokumentalne o rozwoju w łonie matki ssaków (http://www.filmy-dokumentalne.pl/w-lonie-matki-ssaki.html), w którym mowa o przebiegu ciąży u trzech przedstawicieli ssaków:- psa, delfina i słonia, rozwoju w łonie matki psów (http://www.filmy-dokumentalne.pl/w-lonie-matki-psy-2.html ) oraz  o rozwoju człowieka w łonie matki- człowieka(http://vod.onet.pl/zycie-przed-zyciem,5782,film.html; http://rundowntv.pl/Dokumentalne/W-lonie-matki/Czlowiek.php ). Najnowsze technologie pozwalają prześledzić nam rozwój w łonie matki, proces wzrostu od zapłodnienia do narodzin, a użycie nowoczesnej techniki trójwymiarowej w sposób przemawiający pozwala  ujrzeć to co zakryte. Przyznam się, że filmy te wywarły na mnie duże wrażenie.  Długość okresu oczekiwania na czas narodzin, jest różna, i tak  u człowieka to okres 280 dni ( 40 tygodni), u psa 64 dni ( 9 tygodni),  u owcy 152 dni, u krowy 282 dni, , u konia 343 dni,  słonicy 609 dni. Kończę już to dochodzenie o długości oczekiwania na nowy cud życia, który nas dookoła otacza. Mnie już zaczyna doskwierać ten czas oczekiwania, idę pograć na pianinie.

0 komentarze: