Zapiski przyjaciela collie.

Co oznaczają wyniki HD-A/A i ED 0/0

wtorek, 27 marca 2012
Wreszcie doczekałam się tego dnia. Do drzwi zadzwonił listonosz z listem poleconym. Duża szara koperta z odpowiedzią od lekarza radiologa uprawnionego do oceny stawów biodrowych i łokciowych w kierunku dysplazji. Wojtek otwiera kopertę, bo ja mogłabym z niecierpliwości przedrzeć za dużo, a w środku jest oryginał rodowodu i wynik badania.
Radosna wiadomość - DELILAH Grenwood FCI urodzona 12.03.2011 ma normalne stawy biodrowe HD-A/A  wynik najlepszy oraz prawidłowe stawy łokciowe prawy ED (0) i lewy ED(0) wynik najlepszy.


Dysplazja stawów biodrowych (HD - Hip Dysplasia
HD- A/A wolny od dysplazji
Inne wyniki
HD B - prawie normalny
HD C - nieznaczna (lekka) dysplazja
HD D - umiarkowana (średnia) dysplazja
HD E - ciężka dysplazja

Dysplazja stawu łokciowego (ED - Elbow Dysplasia
ED 0/0 wolne/normalne od dysplazji stawy łokciowe
Inne wyniki
1/1 (czy 0/1, 1/0) - lekka dysplazja
ED 2/2 (czy 0/2, 2/0) - umiarkowana dysplazja
ED 3/3 (czy 0/3, 3/0) - ciężka dysplazja

Zgodnie wymogami hodowlanymi Związku Kynologicznego w Polsce owczarek szkocki długowłosy ( collie rough) może zostać dopuszczony do hodowli z wynikami na dysplazję stawów biodrowych A, B, C. przy czym dopuszczalny jest wynik C prześwietlenia na dysplazję, tylko w przypadku gdy jeden z kojarzonej pary będzie wolny do dysplazji ( posiadający wynik A i B)- link

Dla mnie radość jest tym większa, że u DELILAH obydwoje rodzice są także całkowicie wolni od dysplazji z wynikiem HD- A/A a także czterej dziadkowie mają wynik HD-A/A ( stawy całkowicie wolne od dysplazji). Jeśli będzie miała szczenięta, wówczas u jej przodków całkowity brak dysplazji HD-A/A został stwierdzony przez badanie RTG w trzech pokoleniach.
Badanie na dysplazję stawów łokciowych nie jest wymagane przez regulaminy u collie. Zbadałam i mam potwierdzony całkowity brak dysplazji stawów biodrowych i łokciowych.

Zgodnie z wytycznymi hodowlanymi Orthopedic Foundation for Animals (OFA) z USA, organizacji zajmującej się promowaniem zdrowia i dobrostanu zwierząt towarzyszących poprzez redukcję częstości występowania choroby genetycznej , aby zminimalizować zagrożenia rozszerzania się dysplazji należy ( link) :
1) kojarzyć normalne psy do normalnych rodziców pod względem dysplazji,
2) kojarzyć normalne psy po normalnych przodkach - dziadkach, pradziadkach, 
3) rozmnażać mioty o niskiej częstotliwości występowania dysplazji u braci i sióstr,
4) wybierać reproduktora dającego niską częstotliwość wystąpienia dysplazji HD,
5) wybierać psy lepsze od średniej rasy

Dysplazja stawów biodrowych jest uznawana jako choroba dziedziczna poligenowa czyli powodowana przez interakcje wielu genów. Dlatego hodowla psów o normalnych stawach ogranicza częstotliwość występowania genotypów dysplazji.


1 komentarze:

  1. Wiktoria pisze...:

    Ciekawe! Pozdrawiam i zapraszam do mnie!