Zapiski przyjaciela collie.

Wielka Brytania. Shane i Laddie w służbie ludziom

środa, 14 marca 2012
 Wszystko zaczęło się, kiedy zobaczyłam na zdjęciu dwa collie ubrane w niebieskie mundury z odznakami. 

 Collie: Ladnar Highland Lad ( z lewej) i Chrisarion Counterpoint (z prawej) fot. Bill Wells


Wyglądały dostojnie, jakby były na służbie. Musiałam dojść prawdy. I tak rozpoczęłam rozmowy z Billem Wells, mieszkającym w Wielkiej Brytanii w Norwich, Norfolk.

Parady wojskowe, uroczystości w kościele i na cmentarzu, akcje charytatywne, pokazy umiejętności i sygnał wojskowy grany na trąbce w chwilach szczególnych przy całkowitej ciszy. Jednak to jest dla niego za mało. Każdego tygodnia jeździ do dwóch szpitali.  On i jego collie.

Bill Wells od wielu lat jest trębaczem. Bierze udział w uroczystościach wojskowych. Ale nie jest sam, tylko ze swoimi ukochanymi psami rasy collie rough. 

 Collie : "Shane" Chrisarion Counterpoint fot. Bill Wells

Najpierw był to pies tricolour "Shane" Chrisarion Counterpoint, żyjący w okresie od 25.10.1993 do 10.01.2008.
 
 Wybrane kalendarium "Shane"

"Shane" po raz pierwszy zaczął służyć z Billem w roku 1995 w czasie uroczystości z okazji 50 rocznicy Victory in Europe Day w miejscowej szkole podstawowej, gdzie zbierali razem datki na cele charytatywne. "Shane" pomagał dzieciom skupiać uwagę. Reprezentował także wiele zwierząt, które brały udział w wojnach światowych. Tak zaczęła się ich wspólna służba. Collie "Shane" został maskotką w Royal British Legion, organizacji charytatywnej działającej w Wielkiej Brytanii na rzecz członków Sił Zbrojnych. "Shane" otrzymał specjalną kurtkę oraz odznaki RAF i Britain Memorial Flight.

Od tej pory "Shane" brał udział w paradach wojskowych, zbierał datki na cele charytatywne, a miał do tego talent przyciągając swoją urodą i uśmiechem. 

Leżał u nóg Billa, gdy ten grał na trąbce głęboko zapadający w serce sygnał wojskowy na uroczystościach ku czci poległych w walce, bohaterom walk o Anglię walczącym w RAF, bohaterów II wojny światowej.

Wiosną 1996 roku Bill i collie "Shane" wzięli udział po raz pierwszy w pogrzebie sekretarza Royal British Legion w Swaffham. Shane podnosił łapę i trzymał ją 2-3 minuty w tej pozie długo pozdrawiając w ten sposób wchodzących do kościoła na uroczystości żałobne.
W 2004 roku Bill i "Shane" wzięli udział w inauguracji Poppy w Downham Market Royal British Legion. W czasie tych uroczystości "Shane" pozdrawiał uczestników. Łapka do góry, uśmiech i serce każdemu ściskało. Tam tez został w akcji sfotografowany. Wszyscy uczestnicy byli pod wielkim wrażeniem "Shane". został od tej chwili honorowym członkiem Red Arrows (Zespół Akrobacyjny Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii - zespół akrobacyjny Royal Air Force ). 

W 2005 roku w 60. rocznicę Victory in Europe (VE) Day, i Victory over Japan (VJ) dni Hunstanton Royal British Legion "Shane" i Bill wzięli udział w sponsorowanym spacerze od King 's Lynn do Hunstanton. "Shane" szedł tuż za zespołem prowadzącym, a to był wielki zaszczyt.

W roku 2005 do rodziny Billa przybył śniady collie pies "Laddie" Ladnar Highland Lad, urodzony 19.08.2005, który w roku 2006 dołączył do "Shane" jako jego uczeń.

Collie: "Laddie" Ladnar Highland Lad fot. Bill Wells


Wybrane kalendarium "Shane" i "Laddie"
 
"Shane" salutuje na uroczystości Desert Rats Memorial 2006 
"Laddie" salutuje

Collie: "Shane" i "Laddie"

W 2006 roku w dniach otwartych RAF Marham "Shane" i jego uczeń "Laddie" zebrali sześćdziesiąt funtów na Royal British Legion. 
Razem wzięli także udział w Swaffham Carnival. Ponadto "Shane" został zaproszony jako VID (Very Important Dog) do Klubu Bouvier des Flandres

11 listopada 2006 roku "Shane" i "Laddie" wzięli udział w paradzie na placu miejskim przy Rynku Downham. Następnego dnia ( 12 listopada 2006)  był Dzień Pamięci (Remembrance Day) a "Shane" i "Laddie" uczestniczyli w kościele w Fincham (Full Service)  i w ułożeniu wieńców. Shouldham Thorpe ( w cywilnej parafii w angielskim hrabstwie z Norfolk), miał miejsce z i udziałem "Shane" i "Laddie" krótki apel i ułożenia wieńców. 

Collie - "Laddie"

05 stycznia 2007 "Shane" i Bill zostali poproszeni o udział w wojskowym pogrzebie członka służącego w RAF.  W uroczystości wzięły udział żołnierze i tłumy żałobników. Samolot przeleciał nisko w uroczystym pożegnaniu. Trumna została obniżona, wystrzeliły trzy salwy nad grobem. W tym czasie "Shane" oddawał honory, swoją łapą, tak jak zawsze to robił na służbie.

24 czerwca 2007 roku "Shane" i "Laddie" zostali poproszeni do wzięcia udziału w Desert Rats na corocznym zjeździe. 

Na 24 października 2007 "Shane" i "Bill" zostali poproszeni o udział w 65. rocznicy bitwy pod El Alamain w Jej Królewskiej Wysokości Księżnej Kornwalii Kamilii, co był wielkim zaszczytem dla Billa i "Shane". Poza tym "Shane" został przedstawiony Jej Wysokości Księżnej Kornwalii.Dnia 29 listopada 2007 roku collie "Shane" i "Laddie" wzięli udział w corocznym zjeździe Desert Rats Memorial Trust. To była ostatnia uroczystość dla "Shane". Po nabożeństwie w kościele w Fincham pana Rod Scott przed gen. Sir Anthony Mallens KCB O.B.E. pani Gillian Shepherd MP. ogłosił publicznie przejście na emeryturę "Shane" i sukcesję "Laddie". Za usługi dla Desert Rats Memorial Trust, przyjęli honorowy status.

Wybrane Kalendarium "Laddie"

Od tego dnia obowiązki "Shane" przejął "Laddie" jako członek oddziału Downham Branch Royal British Legion. Niedługo po tej uroczystości 10 stycznia 2008 zmarł "Shane" w wieku 15 lat, po 12 latach służby razem z Bilem. "Shane" był maskotką w  Royal British Legion i Desert Rats Association oraz honory mebers of the Battle of Britain Memorial Flight and Red Arrows.

"Laddie" przejął wszystkie obowiązki "Shane", w uroczystościach, paradach i ceremoniach wojskowych.  Podobnie jak "Shane" został maskotką w  Royal British Legion i Desert Rats Association oraz honory mebers of the Battle of Britain Memorial Flight and Red Arrows.
 "Laddie" na Marham Memorial

22 czerwca 2008 roku "Laddie" i Bill wzięli udział w Otwartych Dniach Pamięci The Desert Rat Memorial w Orwell Park School

Zobacz zdjęcia:

W sierpniu 2009 roku "Laddie" i Bill zostali zaproszeni  przez Komendanta RAF Marham żeby rozpocząć z nim defiladę. To był to dzień Rodziny RAF Marham i Dzień Przyjaciół RAF , były więc pracownicy bazy lotniczej i ich rodziny. "Laddie" pomagał zebrać pieniądze na cele charytatywne na Royal British Legion. O tym spotkaniu można przeczytać na stronie Royal Air Fore "Dowódca stacji RAF Marham Grupa kapitan Colin Basnett ADC MA RAF został niemal przyćmiony przez Laddie"
"RAF Marham Station dowódca Grupa kapitan Colin Basnett ADC MA RAF został niemal przyćmiony psa 'Laddiego' na Dniu Rodzin i Przyjaciół  w RAF Marham gdy oboje salutowali na przybyciu RAF Spadochronowej Falcons zespołu Display."
" RAF Marham Station Commander Group Captain Colin Basnett ADC MA RAF was almost upstaged by canny canine ‘Laddie’ at the Families & Friends Day at RAF Marham when they both took the salute on the arrival of the RAF Falcons Parachute Display Team." ( źródło )
Zobacz zdjęcia:
1) Station Commander RAF Marham, Group Captain Colin Basnett ADC MA RAF takes the Salute at the RAF Marham Families & Friends Day 2009 acompanied by Jenson Kiddle 2¾ yrs, Laddie the Rough Collie and Mr Bill Wells.- link
3) Grp captain Colin Basnett, Sqn Ldr Jamie Turnbull, Jenson Kiddle, Mr Bill Wells & Laddie the Rough Collie with the RAF Falcons Parachute Display Team.- link

W dniu 23 listopada 2010, na Orwell Park School, niedaleko Ipswich, Suffolk, grupa weteranów z 22. Brygady Pancernej i 7. Dywizja Pancerna (The Desert Rats), które było częścią w II wojnie światowej zgromadziło się na służbie pamięci i wieniec r. pod pomnikiem znajduje się na terenie szkoły. Pomnik jest w szkole, bo w 1944 roku na kilka dni przed wyruszyli do Normandii, ludzie z 22 Brygady Pancernej stacjonowały na terenie szkoły.
Stowarzyszeniu Patronuje Jej Wysokość Księżna Kornwalii Kamilla.
Zobacz zdjęcia

Obejrzyjcie także film z uroczystości
Angielskie wiadomości Anglia News z 23 listopada 2010 - link do filmu


6:20  minuta - początek relacji z uroczystości
7:00 minuta- uroczysta parad, na filmie widać "Laddie"
7:36 minuta-  Bill i "Laddie"
7:42 minuta- Bill  gra na trąbce
29 i 30 maja 2011 odbył się w miejscowości Southend nad brzegiem morza Air Festival 2011. "Laddie" robił pokazy z wózkiem, wyszukiwanie i marsz na komendę.  
 "Laddie" ciągnie replikę wózka, jakie ciągnęły collie w czasie I wojny światowej przewożąc amunicję i materiały dla wojska fot. Rupert Gladstone


Wieczorem odbyło się nabożeństwo ku czci Pamięci Bohaterów. Bill i "Laddie" wzięli w nim udział. Bill grał na trąbce sygnał wojskowy dla uczczenia pamięci poległych, a "Laddie" salutował. W imprezie wzięło udział 25.000 osób.
 "Laddie" i Bill- fot. Rupert Gladstone

Zobacz zdjęcia:
1) Laddie- link
2) Laddie zapina wózek- link
3) Laddie w czasie ćwiczenia marszu- link
4) Brian Walllis prezes Marham Veterains Grupa prowadzi ceremonię Sunset w Southend z panem Bill Wells i Laddie- link

26.09.2011  "Laddie" maskotka Downham Royal British Legion, siedzi cicho przed pomnikiem pamięci Desert Rats w Orwell Park School


***

To takie małe kalendarium wydarzeń.  Jednak to nie wszystko. To byłoby za mało.

W roku 2011 collie "Laddie" zastał zarejestrowany, jako pies terapeuta i odwiedza razem z Billem chorych w szpitalu niosąc im radość. ( link)
Od roku 2011 Bill jeździ z "Laddie" we wtorki do szpitala w Kings Lynn i zaś piątek do Szpitala Swaffhan. I tak każdego tygodnia, tydzień w tydzień.  
Rozmawiając z Billem pytam się go, co robi "Laddie" w szpitalu? Odpowiedź usłyszałam niezwykle prostą
- "Laddie" idzie do szpitala i odwiedza chorych, co czyni ich szczęśliwymi. 
Kiedy usłyszałam te informacje, nie wytrzymuję emocji
- Jesteś niesamowity Bill !
- Nie, to "Laddy" jest niesamowity.  Ja po prostu kocham jak ludzie są szczęśliwi i kocham pokazywać piękno rasy collie rough- odpowiada Bill.


Jest wieczór, a my stale rozmawiamy przez internet. Wypytuję się Billa o wiele. Im więcej pytam, tym bardziej jestem ciekawa. Nagle na ekranie brak odpowiedzi. Bill przestaje odpowiadać. Myślę sobie- jest już bardzo późno, Bill musiał odejść, pewnie mu coś wypadło.
Jednak za chwilę Bill wraca na linię, a na ekranie pojawiają się słowa
 - Przepraszam za przerwę, musiałem pogłaskać moje collie "Laddie" i małą sześciomiesięczną "Rossie".
A mnie coś za serce chwyciło jeszcze mocniej. Bill odszedł, żeby pogłaskać swoje collie.
Mała collie suczka "Rossie" ma dołączyć do "Laddie", a historia będzie się dalej toczyć.

Dziękuję Bill za nasze rozmowy. To wielka radość poznać Ciebie i Twoje collie.


Strona Collie "Shane" - Chrisarion Counterpoint- link
Strona Collie "Laddie"- Ladnar Highland Lad- link

2 komentarze:

  1. Brydzia ze Słończa pisze...:

    Że świat jest ciekawy to wiemy. Czytając te wspaniałe przeżycia wywołujące prawdziwe wzruszenie jesteśmy bogatsi w uczucia. Collie to szczególna rasa psów. Swoim naturalnym uśmiechem chwytają za serce chyba każdego dobrego człowieka. Jestem szczęśliwa, że mam swoje ukochane collie /mamę i synka/ i przyjaciół, którzy pomogli mi spełnić moje marzenia.
    Brydzia

  1. Anna pisze...:

    Brudziu, cieszę się razem z Tobą.