Zapiski przyjaciela collie.

Przesyłka do nieba

niedziela, 18 marca 2012
Kobieta posiadała piękny dom, ogród, jeździła na dalekie wycieczki. Jednym słowem lepiej się jej już nie mogło powodzić na ziemi. Chociaż pojęcie słowa "lepiej" bywa na ziemi bardzo pojemne. Jej życie dobiegło kresu i umarła, zostawiając, to, co zgromadziła na ziemi.
Stoi przed bramą do raju, w której wita ją Święty Piotr. 
Bóg zobaczywszy ją uśmiechnął się mówiąc do niej:
- Dobrze, że już jesteś. Mamy dla ciebie przygotowane w niebie miejsce. Zaprowadzi cię tam twój Anioł Stróż.
Kobieta uśmiechnęła się, pełna radości, że jest tutaj dla niej przygotowane miejsce.  Anioł prowadzi ją najpierw przez niezwykle bogatą dzielnicę willową. Jest tu wszystko co można sobie tylko wymarzyć, a może i to o czym wielu nawet nie wie, że można marzyć. Piękne domy, ogrody, baseny, roślinność, słychać muzykę. Jednak Anioł nie zatrzymuje się. Kobieta z niepokojem mówi do niego, ponieważ powoli zbliżają się do końca tej dzielnicy:
- Czy tu jest dla mnie przygotowane miejsce? Ja właśnie w takim miejscu mieszkałam na ziemi.
Anioł spogląda na nią i przecząco kiwa głową.
- Nie, nie tutaj. Musimy iść dalej.
Zaczyna się kolejna dzielnica, otaczająca tę najbogatszą.  Są w niej piękne domy, może nieco mniej wytworne, ale także bajecznie piękne, o jakich wiele osób na ziemi marzy. Ulice pełne ludzie. W parkach na ławeczkach siedzą rodziny rozmawiają, śpiewają. Ale Anioł z kobietą idzie dalej. Idą i idą. Kobieta nie wytrzymuje napięcia i znowu pyta:
- Czy tutaj jest zarezerwowane miejsce dla mnie?
Anioł spogląda na nią i przecząco kręci głową.
- Nie, nie tutaj. Musimy iść dalej.
Kolejna dzielnica, domki małe, ale schludne. Mniejsze pokoje, ale wszystko piękne. Kobieta myśli sobie. Co, jak co, ale tutaj na pewno będzie dla mnie miejsce! Bo jeśli nie tutaj, to gdzie?  Tym razem nie pyta się Anioła, tylko czeka aż on powie do niej -to twoje miejsce. Ale, ale… nadal idą a nic takiego nie następuje. Co się stało? Zapomniano o niej? Pomylono adresy?
-  Co się stało z moim miejscem?  - pyta kobieta.
Anioł spogląda na nią, kiwa głową pokazując jednocześnie kierunek przed siebie.
- Musimy iść dalej. Już niedługo będziemy na miejscu.

Wyszli całkowicie poza miejsca zabudowane. Tutaj nie ma domów, myśli kobieta, co teraz będzie. Nagle Anioł zatrzymuje się. Przed nimi stoi szałas zbudowany z gałęzi, liści, mchu.
- To jest twoje miejsce- mówi do kobiety jej Anioł Stróż -  tutaj będziesz mieszkać całą wieczność. Z tego, co nam przysyłałaś z ziemi do nieba starczyło tylko na taki właśnie szałas. Z przesłanego materiału zbudowaliśmy taki dom dla ciebie.
Ksiądz skończył swoje kazanie na dzisiejszą niedzielę, a w naszym kościele zapadła cisza. 
***

 Patrzę na dzisiejsze popołudniowe niebo, a tam zwiastuny wiosny. Lecą gęsi uformowane w klucz o kształcie litery V. Klucz prowadzi jeden ptak, za którym lecą następne ustawione jeden za drugim, w dwóch ramionach. Taki szyk ułatwia im lot i pozwala z mniejszą energią pokonywać opór powietrza.

Jaki to rodzaj gęsi ? Nad Polską przelatują głównie trzy gatunki gęsi: gęgawa, białoczelna oraz zbożowa.
Gęś gęgawa zamieszkuje Eurazję. Zimuje w Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii oraz wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego, do Polski przylatuje w lutym i marcu. Przez Polskę przelatują nasze- polskie gęgawy, ale także te lecące dalej na północ.
Gęś białoczelna występuje w regionie arktyczne regiony Dalekiej Północy, od europejskiej części Rosji do Syberii oraz arktyczną strefę Ameryki Północnej i Grenlandię. Zimuje w zachodniej Europie, południowej i wschodniej Azji, na wybrzeżach Ameryki Północnej. W Polsce pojawia się na przelotach - licznie na północy, nielicznie na południu. Nieregularnie pozostaje na zimę.
Gęś zbożowa zamieszkuje północne rejony Skandynawii i Rosji, w Europie i Azji. Tam występują jej ulubione siedliska, w których zakłada gniazda, czyli tundra i tajga. We wrześniu gęsi zbożowe opuszczają te tereny i wędrują na południowy zachód na zimowiska. Zimują w pasie od północno-zachodniej Europy po Japonię. W przypadku cięższych zim przenoszą się na południe, wyjątkowo docierając do północnej Afryki. W Polsce obserwujemy w czasie przelotów na i z zimowiska przez tereny północnej i zachodniej Polski.

Jakie gęsie widziałam? Nie wiem, jednak gęsi to gatunek z poczuciem więzi rodzinnych. Tworzą one pary na całe życie, mając jednego partnera aż do śmierci. Każdy osobnik w stadzie jest identyfikowalny, jako bliski, jako brat, siostra, matka. Śmierć, jednego z nich wywołuje poczucie straty. 


Link do filmu

***

Spacer nad Wisłą, lecące gęsi, biegające po polach collie. Otwarta przestrzeń, a w środku gdzieś tłuczą się myśli.


0 komentarze: