Zapiski przyjaciela collie.

Ćwiczenia sportowe rozwijają

wtorek, 6 marca 2012
Jest niebieski i daje dużo radości. Moje collie przy pierwszej próbie bez problemu wchodziły, przechodziły i bawiły się w tym niebieskim tunelu. A tak właściwie to, po co collie mają tam wchodzić? Czy to jest im potrzebne do szczęścia? Jeśli nie zamierzam startować w zawodach sportowych agality, to, po co taki tunel? Otóż- dla radości i zabawy.

Ćwiczymy koordynację i kondycję własnego ciała. Współpracujemy z collie poprzez gesty ciała i komendy słowne.  Nie wolno przy tym psa dotykać podczas zadań, zmuszać go. Zgrywamy się bez użycia smyczy, kształtując wzajemne więzi, rozwijamy psią inteligencję. 

Mamy zbudowaną zwykłą kładkę, podwyższenie dla zabawy, na którym szczenięta uczą się  wchodzenia na wysokości. Do tej pory kładka funkcjonuje. Jak ? Dorosłe collie biegając po dworze mogą biec gdzie chcą, ale lubią tak po prostu wejść na kładkę, by z niej spojrzeć na okolice. Wchodzą, schodzą, przechodzą. Bo tak lubią.

Nie mogłam doczekać się, kiedy wreszcie uda nam się rozłożyć tunel i zacząć zabawę. Czy collie wejdą? Nigdy nie widziały tunelu ! Jak zrobić żeby weszły? W niedzielę rozłożyłam niebieskiego tunelowego węża i zaczęła się zabawa. Do tunelu collie wchodziły najpierw za piłką lub z powodu rozłożonych w nim ciasteczek wątrobowych (przepis), później dla zabawy. Może zachęcę Was do takie zabawy? Do zbudowania przed swoimi domami torów do ćwiczeń, dla zabawy.
Link do filmu


Przebieg przez tunel jest elementem w sporcie "Agility", który polega na tym, że  pies prowadzony przez swojego przewodnika głosowymi i ruchowymi komendami musi pokonać bezbłędnie i jak najszybciej specjalny tor przeszkód.
Agility dzieli się na trzy klasy wzrostowe: SMALL do 35 cm w kłębie , MEDIUM 35-43 cm w kłębie , LARGE od 43 cm w kłębie ( w tym collie ). Przeszkodami zatwierdzonymi przez FCI są: stacjonaty, huśtawka, tunel miękki, wiadukt lub mur, ściana, koło, stół, slalom, skok w dal, kładka,  tunel sztywny.

w którym znajdują się rysunki poszczególnych elementów toru

I. Stacjonaty:
a) Pojedyncze
Wysokość: L: 55 - 65 cm, M: 35 - 45 cm, S: 25 - 35 cm.
Minimalna szerokość pomiędzy skrzydłami 1,20 m.
Stacjonaty mogą być różnorodnie skonstruowane, np. poprzeczkami mogą być: tyczka drewniana (nie zaleca się metalowych oraz z PCV), powierzchnia wypełniona lub częściowo wypełniona, szczotki itp. Każdy rodzaj stacjonaty powinien mieć łatwo spadającą górną poprzeczkę.
Żadna część (podpórka poprzeczki lub kłódka), ruchoma lub stała, nie powinna odstawać od skrzydła przeszkody.
b) podwójne
Zestawienie dwóch stacjonat pojedynczych (jak w punkcie a, ale wyłącznie z tyczkami) tworzy przeszkodę podwójną. Poprzeczki należy układać na różnych wysokościach. Różnica wysokości wynosi 15 - 25 cm. Wyższą stacjonatę należy ustawić jako ostatnią. Ma ona mieć wysokość: L: 55 - 65 cm, M: 35 - 45 cm, S: 25 - 35 cm.
Maksymalny odstęp między stacjonatami wynosi: L: 55 cm, M: 40 cm, S: 30 cm.
Żadna część (podpórka poprzeczki lub kłódka), ruchoma lub stała, nie powinna odstawać od skrzydła przeszkody.
Mur:  Wysokość: L: 55 - 65 cm, M: 35 - 45 cm, S: 25- 35 cm.
Minimalna szerokość między słupami: 120 cm, grubość środkowej części w przybliżeniu 20 cm.
Wiadukt ma dodatkowo przy podstawie 1 lub 2 półokrągłe otwory tworzące tunele. Na górnej powierzchni części środkowej muru ustawia się łatwo spadające elementy. Od boku mają one kształt łuku:


II. Stół:
Wymiary blatu od 90 x 90 cm do 120 x 120 cm.
Wysokość: L: 60 cm, M i S: 35 cm.
Stół musi być stabilny z antypoślizgową powierzchnią. W powierzchnię stołu (z wyłączeniem 10 cm pasa wzdłuż krawędzi blatu) może być wbudowane urządzenie do pomiaru czasu dające słyszalny sygnał po 5 sekundach pobytu psa na stole.


III. Kładka:
Wysokość minimalna 120 cm, maksymalna 135 cm.
Szerokość elementów 30 cm. Długość każdego elementu nie może być mniejsza niż 360 cm i większa niż 420 cm.
Rampy pochyłe zaopatrzone są w listewki o szerokości 2 cm i grubości 0,5-1 cm,
usytuowane poprzecznie w regularnych odstępach 25 cm, dla ułatwienia wbiegnięcia i uniknięcia poślizgu. Listewki nie mogą mieć ostrych krawędzi. Musi być zachowany odstęp pomiędzy listewką, a granicą strefy kontaktu wynoszący 10 cm.
Strefy kontaktu, to dolne części kładki o długości 90 cm od miejsca oparcia na ziemi pomalowane od góry i z boków na inny kolor, tak by odróżniały się od pozostałej części przeszkody.


IV. Huśtawka:
Szerokość: 30 cm, długość 365 - 425 cm.
Wysokość (H) w miejscu podparcia wynosi 1/6 długości (L) deski.
Przykłady: L = 365 cm, H = 60 cm, jeśli L = 425 cm, H = 70 cm.
Wymiary i oznaczenie stref kontaktu takie same jak dla kładki. Huśtawka musi być stabilna i posiadać powierzchnię antypoślizgową, jednakże listewki poprzeczne są niedozwolone.
Huśtawka musi być dobrze wyważona (przeważanie nie może być ani za szybkie, ani za wolne) tak by również małe psy przeważały ją bez trudności. Huśtawka musi, po położeniu obciążenia 1 kg w połowie odległości pomiędzy jej osią i końcem, opaść na ziemię w ciągu 2-3 sek. Właściwość tę można uzyskać stosując odpowiednią przeciwwagę.V. Ściana:
Przeszkoda składa się z dwóch płaszczyzn z tak zestawionymi krawędziami górnymi, że z boku tworzą literę A. Szerokość płaszczyzny wynosi przynajmniej 90 cm. Płaszczyzna może się rozszerzać ku dołowi do 115 cm. Wysokość przeszkody wynosi 170 cm (przy kącie pomiędzy płaszczyznami 101,5º). Długość płaszczyzn wynosi 265 – 275 cm.
Płaszczyzny zaopatrzone są w listewki o szerokości 2 cm i grubości 0,5-1 cm, usytuowane poprzecznie w regularnych odstępach 25 cm, dla ułatwienia wbiegnięcia i uniknięcia poślizgu. Listewki nie mogą mieć ostrych krawędzi. Musi być zachowany odstęp pomiędzy listewką, a granicą strefy kontaktu wynoszący 10 cm.
Strefa kontaktu, to dolna część płaszczyzny o długości 106 cm od miejsca styku z podłożem, pomalowana od góry i z boków innym kolorem. Wierzchołek przeszkody nie może stwarzać zagrożenia dla psa. W razie konieczności wierzchołek należy zabezpieczyć.


VI. Slalom:
Slalom składa się z 8, 10 albo 12 sztywnych tyczek o wysokości 100 - 120 cm i średnicy 3 - 5 cm. Odległość między tyczkami wynosi 60 cm.


VII. Tunel sztywny:
Średnica wewnętrzna: 60 cm, długość: 300 - 600 cm.
Tunel musi być elastyczny, by można go było ułożyć w jeden lub więcej łuków.


VIII. Tunel miękki:
Wejście do tunelu jest sztywną konstrukcją o długości 90 cm, szerokości 60 - 65cm i wysokości 60 cm Wyjście jest z miękkiego nieelastycznego materiału o długości 250 - 350 cm i średnicy otworu 60 - 65 cm.
Jeśli to możliwe, końcowa część tkaniny powinna być umocowana do podłoża na szerokości nie większej niż 50 cm, aby każdej wielkości pies mógł swobodnie przebiec przez tunel.

IX. Koło:
Średnica otworu koła: 45 - 60 cm.
Odległość środka otworu od podłoża: L: 80 cm, M i S: 55 cm.
Koło musi mieć regulowaną wysokość zawieszenia (za pomocą łańcuchów lub lin).
Sztywne i nie dające się regulować przymocowanie jest niedozwolone.
Ze względów bezpieczeństwa dolna połowa opony musi zostać wypełniona. Podstawa tej przeszkody powinna mieć długość około 1,5 odległości górnej krawędzi koła od ziemi w kategorii L. Niedozwolone jest wykonanie przeszkody z lekkiego materiału. Powinna ona być solidna i stabilna.


X. Skok w dal:
Skok w dal składa się z 2 - 5 elementów. Całkowita długość wynosi:
L: 120 - 150 cm (4 - 5 elementów)
M: 70 - 90 cm (3 - 4 elementy)
S: 40 - 50 cm (2 elementy)
Szerokość skoku: 120 cm.
Elementy są ustawione w porządku rosnącym. Najniższy element ustawiony na początku ma wysokość 15 cm, najwyższy ustawiony na końcu 28 cm. Szerokość lekko pochylonej powierzchni górnej elementu wynosi 15 cm. Cztery narożniki skoku w dal zaznaczone są słupkami o wysokości przynajmniej 120 cm, które nie mogą być połączone z elementami przeszkody. Jeśli jest to konieczne, należy dla ochrony psa i przewodnika zabezpieczyć wierzchołki słupków.

XI. Start i meta:
Słupki wyznaczają linię startu i mety, która może być oddalona od przeszkody maksymalnie do 1 m. Odległość między słupkami powinna być równa szerokości przeszkody plus po 50 cm z prawej i lewej strony. Jeżeli pies przebiegnie obok pierwszej przeszkody, będzie miał policzone punkty karne za odmowę, a ręczny pomiar czasu włączony jest w momencie przekroczenia przez psa linii startu. Przed linią startu i za metą musi być wystarczająco dużo miejsca dla psa (przynajmniej 6 m).


Jeśli pomimo braku sprzętu macie chęć do zabawy i kilka osób chętnych to spróbujcie tak.Film z kanału youtube przesłany przez crazybutspecial 
W filmie występują Beki, Robyn, Rosie, Rachel, Elsa i jej trzyletni pies Womble z Anglii. Nauka tego ćwiczenia zajęła im około jednej godziny.
Pozdrawiam Was, film jest niesamowity.

2 komentarze:

  1. Los alpaqueros pisze...:

    Witamy ,dziś trafiliśmy na Twojego bloga (nie przypadkiem :) Szukamy 2 suczek cillie ,chodzi nam o psy użytkowe typowo pasterskie, nie wystawowe.Z tego co wiemy o tej rasie ,collie bardzo odpowiedałyby naszym potrzebom.Czy mozesz nam coś podpowiedzieć :)

  1. Anna pisze...:

    Moje collie sprawdzają się przy kozach, koniach, Myślę, że przy alpakach także. Musimy to sprawdzić. Zapraszam do poczytania bloga i zaglądnięcia na stronę mojej hodowli www.grenwood.pl Serdecznie pozdrawiam