Zapiski przyjaciela collie.

Surówka buraczana po zakwasie

czwartek, 22 marca 2012
Kliknęłam w programie pocztowym ikonkę pobierz pocztę. Coś przesunęła się na dolnym pasku i załadowało w odpowiednie miejsca. Przyszła poczta. Zaczęłam przeglądać. Wzrok zatrzymałam czytając początek listu "Drogi Przyjacielu Collie" uśmiechnęłam się. No takiego listu jeszcze nie dostałam. A tu dalej wiele radości.

Cieszę się, że zaglądacie do zapisków z różnych powodów. Także, jeśli jest to zakwas buraczany. Na moim blacie kuchennym właśnie czekają na zakiszenie buraki zrobię je tym razem według otrzymanego od Ewy przepisu, czyli pokroję w słupki na szatkownicy, żeby spróbować surówki buraczanej.

Buraki kisimy według przepisu ( zobacz zapisek " Czerwone i zdrowe" o zaletach picia zakwasu buraczanego)
Zakwas buraczany
- soczyste buraki
- ząbki czosnku
- kromka razowego chleba na naturalnym zakwasie lub suszony zakwas
- przegotowana ciepła woda
- 1 łyżka soli
Sposób przyrządzenia
Surowe buraki myjemy, kroimy w kostkę  lub plastry. Uwaga, jeśli chcemy zrobić surówkę po ukiszeniu buraków, wówczas kroimy je w słupki.
Wkładamy do słoja, co jakiś czas przekładając ząbkami czosnku przekrojonymi na pół. Na wierzchu układamy kromkę chleba, którą jest najlepiej zawinąć w gazę lub też wsypujemy suszony zakwas. Włożona kromka chleba ( skórka) lub zakwas przyspieszają kiszenie. Całość zalewamy przegotowaną, ciepłą wodą, tak, aby przykrywała buraki. Słój przykrywamy gazą, nie wolno zakręcić pokrywką. Po dobie wyjmujemy chleb, podobnie wyjmujemy wzburzoną pianę na wodzie i dodajemy 1 łyżkę soli. Zakwas jest gotowy po około 4-5 dniach. Powinien on mieć klarowny, rubinowy kolor i pachnieć czosnkiem. Zlewamy go do słoików /butelek i zakręcamy. Przechowujemy w lodówce.

Co można zrobić z zakwasu buraczanego?
Można go pić sam albo z czerwonym winem. Można dodać do barszczyku. Warto dodać psom do pożywienia.
Co można zrobić z buraków pozostałych z zakwasu buraczanego?
Można je zmielić i podawać collie, ale można także zrobić surówkę.

Sałatka buraczana od Ewy
( dla przyjaciół collie od przyjaciół briarda i trzech kotów)
Do odcedzonych z zakwasu buraków ( przykładowo 1/2 kg) , dodajemy starte na grubej tarce 1 jabłko, pokrojoną w piórka 1 dużą cebulę, dwie czubate łyżki stołowe jogurtu naturalnego, łyżkę oleju i szczyptę pieprzu. Zamiast jogurty można dodać majonez.


0 komentarze: