Zapiski przyjaciela collie.

Zdrowotny por na zimę

sobota, 29 grudnia 2012Ten wpis z pewnością powstałby o innej porze roku, bo dlaczego akurat mam pisać o porze zimą ?  I to teraz ? 
Otóż z przypadku, gdyż w trakcie nagrywania filmu z collie EAGLE EYE w naszym zmarzniętym ogródku, zdarzyło się ……pałaszowanie pora z radością, zacięciem, i ze smakiem.

Starożytni Egipcjanie moczyli por w mleku i przykładali na oparzenia. Hipokrates leczył nim krwawienia z nosa, gruźlicę i choroby nerek. Zalecał też go matkom na wzmożenie laktacji, a mężczyznom na poprawę potencji. Nostradamus we Francji polecał go pić w postaci syropu na miodzie na koklusz. 
A nasze prababcie dawały niemowlętom kawałki pora do gryzienia w okresie ząbkowania, gdyż por dezynfekował jamę ustną, zapobiegał świądowi i nie groził zadławieniem.
A psy, jedzą go nawet zimą prostą z ogródka.


Por posiada właściwości odżywcze, gdyż zawiera witaminy jest C,  B1,  B2, prowitaminę A, węglowodany, białko, wapń, fosfor, żelazo, potas, siarkę. potasu, magnezu, krzemionki, oraz olejek lotny, śluzy, saponiny i tioglikozyd alliinę.Por posiada działanie lecznicze : 

- wykrztuśne oraz przynosi ulgę w bólach gardła, chrypie, przeziębieniach i nieżytach oraz innych infekcjach dróg oddechowych,

- zwiększa apetyt, obniża poziom „złego” cholesterolu LDL,

- moczopędne, zdolność do eliminacji kwasu moczowego z organizmu czynią z nich cenne lekarstwo w skazie moczanowej, pomocny przy kamicy moczowej, zapaleniu pęcherza i cewki moczowej.

- rozgrzewające, właściwości bakteriobójcze oraz antyseptyczne,

- chroni przed chorobami serca, arteriosklerozą i wylewami krwi do mózgu, obniżając poziom oraz ciśnienie krwi, przeciwdziałają zastojowi krwi, zmniejszają skrzepy

- reguluje trawienie pomaga w stanach zapalnych i infekcjach żołądka i jelit,

- działanie żółciopędne, dobrze wpływa na pracę wątroby i woreczka żółciowego.

- zalecane do picia po kuracjach antybiotykowych -  odnawia przyjazną florę bakteryjną, uzupełnia minerały i witaminy,  wzmacnia organizm.

- por zewnętrznie- działa bakteriobójczo, w przypadku ukąszenia neutralizuje jad, przynosi ulgę i uśmierza ból, zmniejsza zaczerwienienie i opuchliznę przy czyrakach, ropniach i zanokcicy.

- likwiduje zmęczenie, wzmacnia organizm, przywraca świeżość umysłu*

- oczyszcza organizm z toksyn np. metali ciężkich** 


Uwaga:

- Por może powodować wzdęcia i gazy w dolnym odcinku przewodu pokarmowego. Powinny go unikać osoby będące na diecie wybitnie lekkostrawnej oraz cierpiące na choroby wątroby

- Biała część pora zawiera mniej witamin, dlatego należy wyszukiwać pory z największą ilością zielonych liści.

* pory duszone w oliwie z orzechami włoskimi
** wywar z pora- 5 porów gotujemy w 1,5 litra wody przez 30 minut

  
Tak więc panie i panowie, jedzmy pora właśnie zimą !!!

1 komentarze:

  1. Psie Wędrówki pisze...:

    oja, nie wiedzieliśmy że por aż taki zdrowy jest :)