Zapiski przyjaciela collie.

„100 new people by 12 weeks”

sobota, 28 maja 2011
Szczenięta powinny zostać poddane bodźcom stymulującym ich uspołecznienie poprzez bogate środowisko i kontakt z człowiekiem. Socjalizacja z elementami wzmacniania, powoduje że mały collie będzie mógł wyrosnąć na wspaniałego psa, przy czym nie może to być jednorazowa stymulacja, ale stały proces. Uspołecznienie szczeniaka to jednoczesne przygotowanie go do rozwiązywania problemów, akceptowania zmian i nowych ludzi, do nawiązania szczególnych więzi ze swoją ludzką rodzina bliższą, dalszą oraz obcymi.
W roku 1968 Scott na podstawie badań stwierdził, że szczenięta trzymane w całkowitej izolacji od człowieka aż do 14 tygodni, będą zachowywać się jak dzikie zwierzęta, którymi kierują strach i ucieczka. Podobnie Friedman, Ling i Ellit potwierdzili, że szczenięta, które po raz pierwszy doświadczyły ludzkiego towarzystwa w wieku 14 tygodni, nigdy nie będą miały pozytywnego nastawienia do człowieka. 
W świetle tych badań szczególnego znaczenie nabiera zdanie Dr Jan Durbana dotyczące socjalizacji szczeniąt-  „ 100 nowych osób do 12 tygodni”( Instructor Training Course).
 
Znalazłszy to zdanie, wyjęłam notes i zaczęłam liczyć osoby, jakie w ostatnim okresie spotkały małe collie. Przyznam się, że po wyliczeniu moich dwumiesięcznych kontaktów towarzyskich, doliczyłam się sporej grupy osób, ale ... jeszcze do setki nie dotarłam. Jednym słowem, pomimo rozkwitu życia towarzyskiego trzeba się jeszcze lepiej przyłożyć. Zwłaszcza, że poznawanie nowych osób to nie tylko przejście z małym collie koło nowych twarzy. 
Poznawanie człowieka to kontakty z różnymi osobami : dorośli, dzieci, inwalidzi na wózkach, dzieci w wózkach, chorzy o kulach, z laskami, ludzie w długich sukniach, w mundurach, w okularach, kapeluszach, osoby chodzące, biegnące, skaczące, tańczące itd. W tym miejscu można puścić wodze fantazji, gdyż dla małego collie wszystkie te osoby różniące się wiekiem, ubiorem, sposobem zachowania, będą stanowiły źródło stymulacji.


Wiosna pociąga swoim urokiem pół i łąk, ale także trzeba wyruszyć na poszukiwania nowych ludzi,  których w tym okresie można znaleźć pracujących w polu, jadących traktorem, rowerem, koszących trawę, ale również pijących kawkę i grillujących w swoich ogrodach.

0 komentarze: