Zapiski przyjaciela collie.

Klikanie, siadanie, pozostawanie

piątek, 20 maja 2011
Jak nauczyć psa siad i zostań ? Jednym ze sposobów jest nauka przy pomocy klikera czyli małego urządzenia z blaszką, które wydaje specyficzny dźwięk, jakby delikatne pstryk. 


 Klikać można także nakrętką od butelki, długopisem, zszywaczem, można robić także pstryk palcami. To tego zestawu należy dodać smakołyki, o tu można puścić wodze fantazji-  kurczak, naleśnik, sucharek itd, jednym słowem ma to być to coś, co powoduje u naszego collie błysk radości w oku.  Jednak ten smakołyk ma być na tyle mały, aby szkolenie klikerowe nie przeradzało się w tuczenie psa.
Tę pozytywna formę  szkolenia można stosować u szczeniąt, które bardzo szybko się uczą. Szkolenie klikerowe wzmacnia wieź z człowiekiem, rozwija psa, pozwala porozumiewać się , uczy zasad.

Na początek klikamy i jednocześnie dajemy smakołyk. Ćwiczenie to powtarzamy w różnych miejscach. Po utrwaleniu powiązania pomiędzy klikaniem i nagradzaniem poprzez ćwiczenia, możemy sprawdzić czy powiązanie działa. Klikamy i chwilkę czekamy, aż collie zacznie szukać smakołyka, jeśli tak jest to oznacza, że poznał on nowy bodziec. 


0 komentarze: