Zapiski przyjaciela collie.

Gruby pies to chory pies

środa, 7 grudnia 2011
Dzisiaj załatwiając sprawy codzienne w mieście zobaczyłam taki widok, chodnikiem idzie pańcia i za nią toczą się dwa psy. Tak toczą to dobrze powiedzenie, toczą się chore psy, bo "gruby pies to chory pies". Ciężko jest wytłumaczyć właścicielowi psa, że jego pies jest za gruby. Jak to za gruby? On jest w porządku, je i ma ochotę na więcej albo nie ma apetytu. Dlaczego tyle je, bo jest głodny ? Nie ma apetytu, a może jest przejedzony? Często w okresie przedświątecznym rozmawiamy o trzymaniu linii, bo przytyjemy w czasie wieczerzy wigilijnej, bo w suknię na bal karnawałowy nie wejdziemy, a pies? Gdzie jego wieczerza- zje, co mu damy, a sukienka- no cóż nie nosi? Czy może być gruby? Odpowiem, a juści!!!!
Otyłość to choroba, i to choroba ogólnoustrojowa, w której w zależności od stopnia odtłuszczenia wzrasta zagrożenie zdrowia u poszczególnych osób.  We wzorcu collie mowa jest o wzroście, a nie o wadze, ponieważ waga zależna jest od danego psa i jego wysokości.
( wysokość w kłębie 56-61 cm dla psa, 51-56 cm dla suki -zobacz standard collie)

Należy popatrzeć na swojego psa i odpowiedzieć na pytania:

- Czy widać talię jak patrzysz na niego z góry?

- Co czujesz gdy dotykasz psa po klatce piersiowej- tłuszcz, ile tłuszczu, żebra ?

- Czy twój pies porusza się z lekkością i zwinnością?
Warto obejrzeć rysunki pomagające ocenić otyłość u swojego psa. (zobacz)

Otyłości u collie wpływa na powstanie chorób: układ kostno-stawowego, krążenia, pokarmowego, oddechowego, nerwowego oraz wydzielniczego. Konkretne choroby to cukrzyca, nadciśnienie, niewydolność serca, kamice, zmiany zwyrodnieniowe stawów, zaburzenia hormonalne, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, mechaniczne problemy w kościach i stawach,  skrócenie długości życia,  zmiany wątrobie i pęcherzyku żółciowym, dolegliwości nerek.
Zła dieta i brak ruchu to przyczyny otyłości. Można powiedzieć za otyłość powoduje jego właściciel. To on doprowadza to choroby swojego psa, bo "otyłość to choroba".  Otyłość u szczeniaka wpływa na rozwój jego całego organizmu, ale zwłaszcza na kształtujący się układ kostno-stawowy, jak choćby na łapy, na grzbiet.

0 komentarze: