Zapiski przyjaciela collie.

We władaniu bobra- Stawy Przesieckie

sobota, 3 grudnia 2011
Nasze ostatnie wyprawy na Barbarkę do Szkoły Leśnej zaowocowały poszerzeniem znajomości oznakowań na drzewach, jakie mijamy codziennie wychodząc na spacery do pobliskich lasów. Otóż okazało się, że oznakowanie tj. niebiesko-biały kwadrat z daszkiem  ( zobacz legenda mapy poniżej) to trasa Barbarka- Stawy Przysieckie.Kliknij i zobacz ulotka - Szlak Barbarka- Stawy Przesieckie :" Mozaika przyrody"


Stawy mają swoje dalsze i bliższe historie. Najdalsza historia sięga czasów zlodowacenia, kiedy to powstało płytkie zagłębienie, jeziorko pomiędzy piaszczystymi wydmami.  Powoli ono zarastało aż stało się torfowiskiem z pokładami sięgającymi aż 2 metrów głębokości. Kolejna historia sięga czasów II wojny światowej, w czasie której eksploatowano torf do celów gospodarczych na opał oraz do modernizacji toruńskiej płyty lotniska poprzez wzmocnienie wydmowych piasków. W ten sposób powstały kolejne zagłębienia napełniające się wodą. Stawy  Przysieckie zlokalizowane  są  na  poziomie  terasy  III, której wysokość bezwzględna  wynosi 43-45 metrów n.p.m. Terasa znajduje się w okolic Przysieka dalej kierunku północno-zachodnim. ( zobacz terasy  )W lesie wokół stawów można spotkać sarnę, dzika, ( co mi się kiedyś trafiło, niestety do tej pory nadal nie umiem wchodzić na sosnowe drzewa). Na stawach o tej porze pływają łabędzie nieme, od których nie mogłam oderwać aparatu, w oczach miałam białe i szare.


 Jednak najnowsza historia stawów to czas panowania bobra europejskiego. Przynajmniej tak wynika z moich obserwacji. Nie wiem, czy pamiętacie październikowe zdjęcia i film ( Jesienny nordic walking w dwa collie). Jeśli nie to zapraszam do obejrzenia.
Dzisiaj ślady bobra widać wszędzie.Bóbr europejski ( długość ciała 70-100 cm, długość ogon 3-28 cm, masa ciała 15-30 kg, długość życia 10-15 lat ), ssak pod ochroną,

collie  pies (wysokość w kłębie 56-61 cm, masa ciała ok.25 -28 kg, długość życia 12-15 lat), ssak przyjaciel domu,

collie  suka (wysokość w kłębie  51-56 cm, masa ciała ok. 20-22 kg, długość życia 12-15 lat), ssak przyjaciel domu

( zobacz standard collie, w którym mowa jest w nim o wysokości )

Kiedy chodzę z moimi collie przy stawach i mam świadomość, że bóbr osiąga wagę większą niż mój pies collie, zaczynam się zastanawiać jak powinnam się zachować w przypadku spotkania z bobrem ? To prawda, bóbr europejskie może być cięższy od collie, a moje collie mieszczą się w przedziale 20-25 kg.

Całe szczęście bobry są aktywne o zmierzchu i nocą, jednak wtedy nikt ich nie zobaczy. Najlepiej wypatrywać je jednak o świcie. To jednak przy obecnym trybie życia, mi nie grozi, zwłaszcza, że nie wiem, która to godzina jest świtem dla bobra ?0 komentarze: