Zapiski przyjaciela collie.

Collie na lodzie

niedziela, 5 lutego 2012
Słońce świeci już kilka godzin można, więc wynurzyć się z ciepełka domowego. Łyżwy na szyję i w drogę na naturalne lodowisko. Przyznam się, że zawsze, kiedy jeżdżę na łyżwach nucę sobie, różne melodie, zaś ostatnio jest to walc Straussa " Wiedeńska krew".  Dzisiaj poszłam w moim szaleństwie dalej. Kiedy mieliśmy już wychodzić, zaświtał w mojej głowie genialny pomysł   "co tam nucenie, chcę mieć Straussa w wersji orkiestrowej".  Marzenia trzeba, czym prędzej spełniać, a więc krzyczę, wołam:
- Chłopaki pomóżcie, potrzebuję orkiestrowego Straussa na telefonie.
Udało się. Wyposażona w podręczną orkiestrę dla marzycieli w kieszeni kurtki wyruszyłam na łyżwy.


Muzyka do filmu- wykonanie domowe

Wielka tafla lodu, dookoła kontrastujące z nią złote trzciny, rozgrzewające promienie słońca, łyżwy i ta melodia...... wiedeńska krew. Moja krew inaczej krąży w rytm tego walca, nogi inaczej wycinają rytmy na lodzie, ręce machają, łączą się, ba nawet słońce inaczej świeci. Muzyczny telefon krążył pomiędzy jeżdżącymi na lodzie. Jeśli nigdy nie próbowaliście jazdy na łyżwach przy takiej muzyce, to zachęcam.
W tym czasie Wojtek spacerował z piątką collie po lodzie, wygrzewając się przy tym w zimowym słońcu.  Collie i lód do ciekawa sprawa, bo one spacerowały jakby urodziły się na lodzie. Psy, pomimo iż nie mają na łapach futra nie czują zimna w łapach. Mnie już samo rozebranie się z ciepłych bucików i założenie łyżwy przyprawiało o dreszczyk całego ciała. A collie ? Są inaczej zbudowane ode mnie. 

Grupa japońskich naukowców z Uniwersytetu Tokyo's Yamazaki Gakuen po kierownictwem dr Hiroyoshi Ninomiya odkryła, że tętnice zaopatrujące krew do poduszek psich łap mają sieci licznych małych żył lub żyłek, ściśle z nimi związanych, a ten system zasadniczo działa jako przeciwprądowego wymiennika ciepła ( Arctic Fox, Vulpes lagopus). Psy mogą chodzić po lodzie niczym inne zwierzęta.  Taki system posiadają przykładowo nogi pingwinów antarktycznych, błotniki, czy płetwy delfinów. Ta zdolność u psów jest różna w zależności od stopnia udomowienia, środowiska i rasy. Z tego powodu odmrożenia łap u psów mogą wystapić, ale bardzo rzadko. ( więcej informacji Veterinary Dermatology, Volume 22, Issue 6, strony 475-481, grudzień 2011  - Ninomiya, H. et al. 2011. Functional anatomy of the footpad vasculature of dogs: scanning electron microscopy of vascular corrosion casts. Veterinary Dermatology. 22 (6): 475-481.) Warto przeczytać także- Newcomb, T. Dogs Have Built-In Snow Boots, Researchers Find. Time NewsFeed. Posted on newsfeed.time.com January 17, 2012, accessed January 18, 2012.
 

0 komentarze: