Zapiski przyjaciela collie.

Siła przywołania

niedziela, 26 lutego 2012
Mając w kieszenie ciasteczka wątrobowe ( przepis tutaj) wyruszyliśmy na spacer.  A jak spacer to i zabawa. A jak zabawa to i nauka. Tym razem nauka przywoływania.  Ciasteczka wątrobowe działają tak...

Collie: DELILAH Grenwood FCI 

Siła przywołania została poważnie wzmocniona. Ten widok! Przybiegający na zawołanie collie to wielka radość. 
Ale radość powinna być dwustronna, a więc przyjemna także u collie. Nagrodą powinno być to co collie lubi! Ćwiczenie przywołania trzeba trenować w różnych sytuacjach. Przywołanie to jedno z najważniejszych poleń. Wołam, a mój collie przybiega.  

Jeśli jednak zdarzy się, że collie nie słucha, nie przychodzi, interesuje się czymś innym, co wtedy ?  Otóż istnieją dwa sposoby działania: po pierwsze przykucnięcie i wołanie pomocy ( on przyjdzie, bo będzie chciał sprawdzić co się dzieje) oraz drugi zawrócenie i pójście w przeciwnym kierunku z przywołaniem ( przyjdzie, bo tak działa siła stada). Te sposoby warto stosować także w sytuacjach ekstermalnych, kiedy nie może być chwili do zastanowienia i trzeba uwagę collie natychmiast odwrócić. Najwazniejsze nigdy nie wolno karać, gdy collie przyjdzie po czasie. Inteligencja collie to myślenie, a więc jest działanie i jest konkretny rezultat.

0 komentarze: