Zapiski przyjaciela collie.

Z widokiem na Toruń

niedziela, 15 kwietnia 2012
Mikołaj nagle wykrzyknął, a miał przy tym taki głos jakby zobaczył…..
- Chodnikiem idzie jak gdyby nigdy nic facet w spódniczce w kratkę. Ma ubrany podkoszulek i spódniczkę!!!!
Prowadziłam w tym momencie samochód, a collie Delilah* siedziała w bagażniku spoglądając na przechodniów. Całe szczęście właśnie w tym momencie zapaliło się światło czerwone w miejscu z widokiem na owego przechodnia. Patrzę i nie wierzę. W sobotę, po toruńskim chodniku w okolicach dworca autobusowego, idzie sobie mężczyzna ubrany w dwie części szkockiego stroju. Miał na sobie kilt czyli szkocką spódniczkę z tartanu czyli materiału w szkocką kratę. Jaki to był wzór kratki i do jakiego klanu szkockiego należał? Niestety nie zapamiętałam, ale za to mój wzrok przykuł sporran na tym kilcie, czyli "torebka ze skóry, specjalnie usztywnioną, zawieszoną na pasku. To się nam trafiła sobotnia gratka, takie widoki w Toruniu, i to przypadkiem w czasie jazdy samochodem. Szczęściarze z nas pomyślałam i pojechaliśmy dalej. Mikołaj ruszył na zajęcia sportowe, ja zaś miała przewidziany dwugodzinny spacer. Pojechałam na Kępę Bazarową do punktu widokowego, by obejrzeć panoramę Torunia.
Na mapie oznaczyłam dwa punkty. Aby dojechać do punktu widokowego trzeba przejechać most i kierować na ulicę Kujawską i  Majdany. Później warto znowu przejechać most, żeby z bliska pooglądać zabytki spacerując Bulwarem Filadelfijskim.Wyświetl większą mapę


Nadwiślańska panorama Torunia, Kopalnia Soli Wieliczka, Stare Miasto, Zamek w Malborku, Zamek Królewski i Katedra na Wawelu w Krakowie, Kanał Elbląski, Zamość - renesansowe miasto idealne, Rynek Główny i zespół staromiejski w Krakowie to siedem cudów Polski, które zostały wyłonione w roku 2007 w internetowym plebiscycie Rzeczpospolitej. Wzięło w nim udział 82 tysiące osób. Finałową siódemkę wyłonioną z prawie 400 obiektów zgłoszonych przez czytelników gazety.
Oglądając panoramę warto zatrzymać się nad obiektami wyróżniającymi się swoją charakterystyczna budową.

 Bazylika katedralna Świętego Jana Chrzciciela i Świętego Jana Ewangelisty w Toruniu
 Brama Żeglarska
 Brama Mostowa

 Brama Klasztorna


Samochód zostawiłam przy punkcie widokowym na końcu ulicy Majdany, przy punkcie widokowym i ruszyłam z collie na spacer z widokiem nad Wisłę po Kępie Bazarowej. Jest to Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków Doliny Dolnej Wisły. I rzeczywiście, tutaj odbywał się niezapomniany ptasi koncert.

Zapraszam do obejrzenia naszego film ze spaceruNa filmie * DELILAH Grenwood FCI


Potem znowu wpakowaliśmy się do samochodu i tym razem będąc blisko oglądanej poprzednio panoramy Torunia spacerowaliśmy nad Wisłą, a w tym miejscu cieszą oko różne rzeczy i wydarzenia. 
A to napisy na murach bulwaru z kultowego filmu Marka Piwowarskiego "Rejs", który był kręcony właśnie nad Wisłą w Toruniu,A to młodzi małżonkowie, którzy przysiedli sobie wśród spacerujących w słońcu. Wiele młodych par w Toruniu, chce mieć zdjęcie ślubne z widokiem na Wisłę. Najpierw spacerują w strojach ślubnych po Starówce, z biegnącym za nimi fotografem objuczonym w sprzęt i przytłoczonym odpowiedzialnością, że musi się udać. Później idą nad Wisłę. 
My prawie załapaliśmy się na fotkę. W sobotę tak właśnie w Toruniu się dzieje.


AW, Toruń, 14.04.2012

6 komentarze:

 1. ness.ie pisze...:

  Toruń jest pięknym miejscem.
  Ilekroć tam bywam zawsze mnie zaskakuje, ale "szkotów" jeszcze nie widziałam. XD

 1. Anna pisze...:

  To znaczy mieliśmy szczęście niebywałe !!!! A czworonożne szkoty widać w Toruniu ?

 1. Wiktoria pisze...:

  Ładne miejsce! POZDRAWIAM!

 1. Anna pisze...:

  Warto zobaczyć Toruń na żywo. To nasz gotyk na dotyk !

 1. ness.ie pisze...:

  A owszem, widziałam tam kilka czworonogów ras wywodzących się ze Szkocji, ale na collie się nie natknęłam.

  Ale wybieram się tam jeszcze w najbliższym czasie, to się rozejrzę.

  ;) Może też będę miała to szczęście spotkać szkota. :PP

 1. Anna pisze...:

  Jeśli to będzie sobota, to i może młoda para się trafi !