Zapiski przyjaciela collie.

Rodzinny spacer przez święta wielkanocne

wtorek, 10 kwietnia 2012
Dla mnie święta Wielkanocne zaczynają się już w Wielki Czwartek i trwają przez kolejne Wielkie Dni.  W tym roku początek świąt przywitaliśmy w Wielki Czwartek Ciemną Jutrznią o godzinie 8, i tak przez kolejne dni.
Tę modlitwę brewiarzową o specjalnej treści, dostosowanej do dni Triduum, praktykowane już w średniowieczu. Dawniej praktykowano zwyczaj zapalenia i gaszenia świec „po stronie epistoły umieszczano trójkątny świecznik (trianguł), na którym znajdowało się piętnaście zapalonych świec. Zapalano również sześć świec na ołtarzu. Po każdym psalmie kapelan lub chłopiec zakrystyjny gasił jedną świecę na świeczniku, a podczas kantyku Benedictus po każdym wersecie jedną świecę na ołtarzu. Gdy zgromadzenie śpiewało antyfonę Christus factus est pro nobis, chłopiec chował ostatnią świecę ze świecznika za ołtarz (…), następowała zupełna ciemność" (Cz. Gil, Życie codzienne karmelitanek bosych w Polsce w XVII-XIX wieku, Kraków 1997, s. 131 ) Najwyższa świeca, tzw. świeca Chrystusowa była gaszona na końcu.
Obecnie pomimo rezygnacji z tej oprawy zewnętrznej, mnie nadal dźwięczy w uszach nasz wspólny śpiew w kościele parafialnym, zwłaszcza ten sobotni, z podziałem na głosy męskie i żeńskie. Cisza i przeszywający ją śpiew, wprowadzający w cały dzień świętowania.

Z przygotowań ziemskich muszę wymienić kulinarne prace domowe, jak chociażby bułeczki, sałatki, baranki, ba nawet wojtkowy mazurek dumnie wyglądający z koszyczka w czasie święconki.  Tak, był smaczny, a co więcej trzymał fason. Pewnie cokolwiek bym nie wymieniła, większość i tak to samo miała na stole. Ale co powiedziecie na pierniczki pozostałe jeszcze z minionych Świat Bożego Narodzenia. 

Mała puszeczka ze schowanymi pierniczkami z radością wylądowała na stole pomiędzy szynkami i mazurkami. Łącząc w ten przedziwny sposób święta dzielnie wytrwaliśmy przy stołach dzięki spacerom. 

To jest czynność, która może uratować każdego z opresji okupowania świątecznego stołu. Wówczas nawet choinkowe pierniczki na Wielkanoc nie są straszne.

Posłuchaj o Ciemnej Jutrzni- link


0 komentarze: