Zapiski przyjaciela collie.

Chałka żytnio-pszenna na zakwasie

środa, 4 kwietnia 2012

Sprawcie sobie na święta nieco radości i upieczcie chałkę, która do dżemów, miodu smakuje wyśmienicie. A skoro na zakwasie rośnie chleb, to i urośnie chałka. Mój przepis to przepis na chałkę pszenno- żytnią, czyli jest ona nieco ciemniejsza od typowej pszennej chałki. Taką chałkę można tylko upiec samemu.

 Chałki z 31.03.2012

Chałka żytnio-pszenna na zakwasie
Składniki ( na dwie chałki)
250 g zakwasu żytniego
100 ml letniego mleka,
400 g maki pszennej
50g płynnego ostudzonego masła
2 jajka do chałki + 1 jajko do posmarowania
2 łyżki cukru
1 łyżeczka soli
Przygotowanie:
Do zakwasu dodaję letnie mleko, mieszam drewnianą łyżką i odstawiam na 15-30 minut. Po tym czasie dodaję mąkę, płynne, ale ostudzone masło, jajka, cukier i sól. Całość zagniatam. W zależności od rodzaju mąki, jeśli ciasto słabo się klei dodaję dodatkowo nieco letniego mleko. Wyrabiam tak długo dopóki ciasto będzie elastyczne. Dzielę ciasto na dwie różne części, a każdą z nich na trzy. Zaplatam dwa warkocze, układam na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, przykrywam i odstawiam do wyrośnięcia ( do podwojenia objętości).
Po tym czasie smaruję chałki rozmąconym jajkiem, posypuję makiem lub sezamem, migdałami. Wkładam do rozgrzanego piekarnika (200 stopni) i piekę aż do zbrązowienia ( około 10-15 minut zależy od piekarnika).
Jeśli chcecie otrzymać pszenną chałkę, trzeba wcześniej zrobić zakwas pszenny. ( 50 g zakwasu żytniego + 200 g maki pszennej + 100 ml letniego mleka i odstawić na około 6-8 godzin)

Warto poczytać
O działaniu zakwasu- Chleb, który leczy( link )

0 komentarze: