Zapiski przyjaciela collie.

Małe odchylenie

środa, 18 kwietnia 2012

Wracając do samochodu nie mogłam ot tak przejść obok toruńskiej krzywej wieży. Piękne słońce, chwila czasu i musiałam ją zobaczyć. Dwugodzinny czas zagospodarowałam co do minuty.
Nasza średniowieczna baszta miejska z XIV wieku wznosząc się na miękkim podłożu przez lata pochylała się, aż wreszcie osiadła na twardym gruncie, zatrzymując swój pokłon ku ziemi. Od strony ulicy ma 15 metrów wysokości, zaś do strony Wisły, czyli w miejscu, w którym postanowiłam przystanąć z collie ma 17 metrów. Jej odchylenie od pionu to 1,46 m.


Wyświetl większą mapę


Jeśli chcecie do niej zajść spacerując po Bulwarze Filadelfijskim to można to zrobić drogą oznaczoną przeze mnie na mapie przechodząc przez Bramę Klasztorną. Można także idąc dalej na Wisłą wejść pod górę Ślimakiem Getyńskim i schodkami wprost do Krzywej Wieży. Właśnie w to miejsce, jak na zdjęciu.

 Krzywa Wieża  w Toruniu fot. A. Wyrzykowska


Link do filmu

Collie: DELILAH Grenwood FCIKrzywa Wieża w Toruniu ma małe odchylenie, w porównaniu z najbardziej znaną  krzywą wieżą na świecie w Pizie we Włoszech, która przy wysokości 55m, ma odchylenie od pionu 4,60 m. Toruńskie odchylenie jest małe, ale za to blisko i częściej można przy nim spacerować.

Krzywa Wieża w Pizie, fot. Wojciech Wyrzykowski

14.04.2012 AW

5 komentarze:

 1. Anonimowy pisze...:

  Ładne miejsce, fajny filmik! PPOZDRAWIAM!

 1. Wiktoria pisze...:

  Piękne miejsce. Fajny podkład muzyczny do filmiku! POZDRAWIAM!

 1. Anna pisze...:

  O nie zdążyłam dokończyć wpisu, a już komentarz. Cieszę się.

 1. ness.ie pisze...:

  Toruńska, krzywa wieża należy do jednego z moich ulubionych, polskich zabytków. :)

 1. Anna pisze...:

  To prawda, mała ale bardzo urokliwa. Od strony Wisły, tak jak na filmie, na dodatek można sobie przysiąść z psem i popatrzeć.