Zapiski przyjaciela collie.

Nie jest łatwo karmić zębate collie

wtorek, 5 kwietnia 2011
Ssanie mleka przez małe collie w wieku 3-4 tygodni to niezwykle ostra sprawa. Żeby lepiej to zobrazować postanowiłam zrobić zdjęcia zębatym collie w wieku 25 dni. 
Kiedy przysysają się do swojej matki takimi małymi i ostrymi ząbkami, żeby pić tak ulubione mleko, wówczas z jej pyska rozlegają się niskie pomruki. Zwłaszcza, że takich zębatych mordek jest siedem.

 
To są początki zębów mlecznych. W wieku 6-8 tygodni collie powinno mieć  cały komplet 28 zębów mlecznych  w tym po sześć siekaczy, po dwa kły oraz po sześć przedtrzonowców zarówno w szczęce, jak i w żuchwie.
 
Dla porównania człowiek ma 24 zęby mleczne, które w wieku około 6 roku życia wymienia na stałe. Warto zobaczyć ciekawe porównanie dotyczące zębów u człowieka, psa , kota, koni, świń i innych.  http://de.wikipedia.org/wiki/Zahnformel 

Dorosły pies ma 42 zęby stałe, w tym po sześć siekaczy, po dwa kły, po osiem przedtrzonowców zarówno w szczęcie, jak i w żuchwie, oraz cztery trzonowce w szczęce i sześć trzonowców w żuchwie.

Ząbkowanie to bolesna sprawa dla małych collie oraz dla ich matki, która je jeszcze karmi. Dziąsła swędzą i bolą, a sutki są poranione.  W przypadku wymiany zębów mlecznych na stałe w wieku około od 3 do 6 miesiąca życia, małe collie będą ponownie  to przeżywały.
0 komentarze: