Zapiski przyjaciela collie.

Rodzinny festiwal dyniowy 2011

poniedziałek, 3 października 2011
Na drewnianej stole i ławie poustawiane z wielkim wysiłkiem, prężą się dumnie nasze tegoroczne zbiory dyni. 


W niedzielę rozpoczął się nasz pierwszy rodzinny festiwal dyniowy. Fakt, nie wszystkie dynie dotrzymały do tej uroczystej chwili, jednak braki w ich szeregach wynikają z naszego apetytu na dynie.


W październikowym słońcu na tle sosnowego lasu wielkie pomarańczowe dynie budzą wielką radość. Taka ilość jedzenia na stole ! Zważyliśmy i policzyliśmy. W tym roku plony wynoszą około 100 kg dyniowego szaleństwa. Mało ? Dużo ? Dla mnie to bardzo dużo. 


Nasza największa dynia ważąca 30 kg  rozpycha się stojąc pośrodku stołu. Budzi nasz podziw, bo ledwie wdrapała się na wagę. To nasz tegoroczny rekord. Jednak wobec rekordów Polski to dynia liliput. Rekordzistka Polski w roku 2010 to dynia ważąca 514 kg wyhodowana przez Jana Styrę.  Jego poprzednie dyniowe rekordy Polski to rok 2007 (dynia „ Basia ważyła 250 kg),  rok 2008 – ( dynia „Anton waga 403,5 kg ) rok 2009 ( dynia Judyta” waga 493 kg). 


 
W  tym roku Jan Styra, hodowca dyni ze Zdzieszowic w województwie opolskim wyhodował dynie odmiany Atlantic Giant, która waży 580,50 kilogramów.  Dynia uprawiana była pod folią, nawożona algami morskimi i bakteriami. O nasionach dyni rekordzistki, mówi się nasiona z rodowodem ( wielkości ?).
Nasze dynie, no cóż, swoje 30 kg zawdzięczają tylko świeżo przekopanej ziemi uprawianej po raz pierwszy, końskiemu nawozowi i obfitemu podlewaniu z nieba.  


Największa dynia świata w roku 2010 wpisana do księgi rekordów Guinessa to dynia wyhodowana w USA w stanie Wisconsin w miasteczku New Richmond przez Chrisa Stevensa  ważyła 821 kg (obwód 473 cm ) Poprzednia rekordzistka roku 2009 to dynia z Ohio ważąca 782 kilogramy.W roku 2011 największa dynia świata pochodzi z Kanady i waży 824,90 kg.
Dynia światowa rekordzistka 2010 według znawców sztuki kulinarnej wystarczy do zrobienia 900 placków dyniowych ( źródło). Nie wiem, jak oni są to w stanie wyliczyć, ale jeśli wierzyć tym proporcjom to z moich 100 kg mogę zrobić 109 placków dyniowych.


 
Nie pozostanę jednak na plackach, gdyż mamy w planach jeszcze sporo nowych potraw dyniowych, w tym wyrób wina dyniowego. A do tego czasu dynie są dobrze strzeżone.
Kolejne sadzenia dyni już za rok, festiwal na jesień 2012.

0 komentarze: