Zapiski przyjaciela collie.

Collie na językach

wtorek, 11 października 2011
Rozmowa z Edytą, która razem ze swoimi dwoma collie uczy się francuskiego, przypomniała mi jak Eric Knight autor książki "Lasie wróć" razem ze swoją collie Tootsie podróżował po kraju pokazując sztuczki, w tym także wykonywanie poleceń w różnych językach. 

Psy ma zdolność  zapamiętywania nawet do 200 słów ( Coren, Stanley. "The Intelligence of Dogs: A Guide to the Thoughts, Emotions, and Inner Lives of Our Canine Companions." Simon and Schuster. 2005. ; Coren, Stanley. "How do I increase my dog's understanding of words?" Australian Broadcasting Corporation. (April 4, 2008)  ). Liczba 200 słów to nie jest jednak próg zdolności psa. Są psy umiejące przykładowo 300 słów ( zobacz). Im więcej mówisz do psa, im dłużej pies jest z Tobą, tym więcej potrafi.

Sposób na naukę u psa, to zapamiętywanie słów i kojarzenie ich z konkretnymi obiektami lub myślami, tak jak małe dzieci. To ten sam sposób, w jaki większość z nas uczy się języków obcych. 

Psy  rozumieją nas (czytają nas) po naszych gestach, postawie ciała, słowach ( w tym ton głosu), zapachu ( np. strach ma inny zapach) Niektórzy badacze uważają, ze psy odbierają ludzkie gesty i sygnały lepiej nawet niż małpy człekokształtne (Hare, Brian, et al. "The Domestication of Social Cognition in Dogs." Science. Nov. 22, 2002. Vol. 298 Issue 5598, p1634, 3p, 5 graphs. ). My porozumiewamy się z psami poprzez słowa ( w tym komendy), gesty i swoje zachowanie. 

Swojego collie można nauczyć słuchania nas w różnych językach, także w języku migowym. Czy wyobrażacie sobie pokaz sztuczek ze swoim collie z komendami w kilku językach obcych ? A gdyby pójść dalej- collie w szkole języków obcych na zajęciach indywidualnych i grupowych ? Collie uczący się z dziećmi, dorosłymi języków obcych ? Możliwe ? Radzę spróbować ! Może w ten sposób wszystkim nauka by szybciej wchodziła do głowy, bo skoro collie potrafi ? Czy ja znam kogoś kto prowadzi zajęcia językowe, muszę pomyśleć....

Z własnego doświadczenia odnośnie reagowania na obce języki mogę dodać że mieszkają ze mną dwa collie, pochodzące z obcych krajów. 

Collie: Denfris MAGICAL BLISS, import Rosja

Denfris MAGICAL BLISS przyjechała spod Moskwy, swoje pierwsze tygodnie spędziła w domu, w którym mówiono do niej tylko po rosyjsku. W tym wieku nie ćwiczy się z psami wielu komed słownych, ale się do nich stale mówi. Kiedy mała BLISS przyjechała, reagowała na mój dotyk, gesty, ale także niezwykle ożywiała się kiedy mówilismy do niej po rosyjsku. Znała ten język i kojarzyła ze swoim domem.

Za jakiś czas przyjechał do mnie z Węgier w wieku 6 miesięcy Sunresc Lace CARUSO. 
 Collie: Sunresc Lace CARUSO- import Węgry

Niestety nie umiem ani słowa po węgiersku. CARUSO początkowo czuł się zagubiony. Reagował na gesty, zachowanie, ale mój język był dla niego obcy. Po pewnym czasie dogadaliśmy się w międzynarodowym języku uczuć. Teraz zna doskonale język polski, ale czy pamięta węgierski, jak by zareagował na niego usłyszawszy go ponownie ? Ja nadal nie potrafię mówić po węgiersku.

Warto poczytać:


0 komentarze: